GAZETA
  WSPÓŁCZESNA

  Wielkie wesele syna gwiazdy disco polo!

  Rozwiń
  Andrzeja Wajdę zapamiętali jako życzliwego, pełnego ciepła...

  Andrzeja Wajdę zapamiętali jako życzliwego, pełnego ciepła człowieka

  Tomasz Kubaszewski

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Przy rodzinnym domu znajdującym się na ul. Wojska Polskiego 27 w Suwałkach. 2016 r.

  Przy rodzinnym domu znajdującym się na ul. Wojska Polskiego 27 w Suwałkach. 2016 r. ©T. Kubaszewski

  W Suwałkach Andrzeja Wajdę wszyscy zapamiętali jako życzliwego, pełnego ciepła człowieka. - Dlatego ludzie tak go kochali - mówi Maria Bajer.
  Przy rodzinnym domu znajdującym się na ul. Wojska Polskiego 27 w Suwałkach. 2016 r.

  Przy rodzinnym domu znajdującym się na ul. Wojska Polskiego 27 w Suwałkach. 2016 r. ©T. Kubaszewski

  Andrzej Wajda, najsłynniejszy ze współczesnych suwalczan, zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat. Miejskie władze wkrótce zaczną się zastanawiać, jak upamiętnić wybitnego reżysera.

  - Znaliśmy się ponad ćwierć wieku, określał nas jako przyjaciół - dodaje Maria Bajer, współwłaścicielka Radia 5. - Owszem, dopadła go fizyczna starość, ale duchem wciąż był młody. Miał mnóstwo planów, gdzieś ciągle pędził, w jego kalendarzu brakowało wolnych terminów.

  Maria i Piotr Bajerowie poznali Wajdę najlepiej ze wszystkich suwalczan. - To był rok 1989 - wspomina Piotr Bajer, prezes „Piątki”. - Wajda został w województwie suwalskim kandydatem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w wyborach do Senatu. Byliśmy dumni, że ktoś tak znany zgodził się na kandydowanie z naszego regionu.

  Z tamtej kampanii wyborczej Piotr Bajer zapamiętał na przykład to, jak to w Gibach władze nie zgodziły się na wynajęcie sali. Spotkanie z Wajdą odbywało się więc na przystanku autobusowym. - W dodatku, on się jeszcze źle poczuł i musiał dłuższą chwilę odpocząć w samochodzie - mówi. - Ale wrócił do siebie i spotkanie na przystanku się odbyło.

  Potem Piotr Bajer został dyrektorem biura senatorskiego Andrzeja Wajdy w Suwałkach.  - Był wymagającym szefem, ale wyrozumiałym - opowiada. - Pamiętam, że zawsze jak przyjeżdżał z Warszawy, to od progu mówił, by „zadzwonić do Krysi, że właśnie dojechał”. Chodziło oczywiście o żonę Krystynę Zachwatowicz.

  Z okresu senatorowania Wajdy pochodzą też dwie historie, o których Piotr Bajer nikomu do tej pory nie opowiadał. Bo słynny reżyser stanowczo zakazał. - Wśród wielu listów, które ludzie do niego pisali, były też takie z prośbą o pomoc - mówi. - Matka z popegeerowskiej miejscowości opisywała swoje trudne losy. Wspomniała też, że jej marzeniem jest, by syn został kierowcą. Jednak nie ma pieniędzy na kurs. W drugim przypadku w wielodzietnej rodzinie nie było lodówki. Pieniądze Wajda wyciągnął z własnej kieszeni. Zarówno na kurs, jak i na lodówkę.

  Jak mówi z kolei prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, wydawało się, że Wajda jest niezniszczalny. - Podczas jego ostatniej, czerwcowej, takiej mocno sentymentalnej wizyty w rodzinnym mieście, snuł wiele planów - wyjaśnia.

  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo