Andrzejki 2018 – kiedy są w tym roku? Co to jest za święto, jak się je obchodzi? Jakie są zwyczaje andrzejkowe i historia tego święta? Nie wiesz? Podpowiadamy! Dowiedz się, kiedy są Andrzejki i co warto o nich wiedzieć.

Kiedy są Andrzejki 2018? DATA

Pytanie kiedy są Andrzejki rozbrzmiewa co roku, chociaż ich data jest stała. Trudno jest nam jednak to zapamiętać, więc i tak każdego roku sprawdzamy, kiedy wypadają Andrzejki. Uwaga! Imieniny Andrzeja to nie Andrzejki! Święto to bowiem obchodzi się w wigilię imienin Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Imieniny Andrzeja wypadają bowiem 30 listopada. W tym roku Andrzejki są z czwartku na piątek. Można się jednak spodziewać, że większość andrzejkowych imprez zostanie zorganizowana wieczorem, a nie nocą, zaś niektóre zostaną przeniesione o dzień do przodu.

Na imprezę warto iść kiedy są Andrzejki! To bowiem ostatnia, aż do świąt, okazja do zabawy, gdyż niedługo później zaczyna się adwent.

Wierzysz w przesądy? Sprawdź, czy potrafisz przyciągnąć szczęście i odgonić pecha! [QUIZ]

Andrzejki 2018 – zwyczaje i przesądy

Kiedy są Andrzejki, zwyczaje nakazują wróżby. W ten dzień od dawna wróży się i choć teraz jest to tylko zabawa służąca rozrywce, to kiedyś podchodzono do tego poważnie. Wróżby andrzejkowe wcześniej często były przeznaczone dla panien i służyły przepowiadaniu szczegółów dotyczących zamążpójścia. Dziś trudno wyobrazić sobie, by, kiedy są Andrzejki, nie lano wosku przez dziurkę od klucza. Popularne stały się też ciasteczka z wróżbami. W wielu miastach na Andrzejki organizowane są też różne imprezy. Jedno jest pewne - tego dnia nie warto siedzieć w domu i koniecznie trzeba sobie powróżyć!

Jak spędzamy Andrzejki?

Gs24.pl / X-news