Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anne Frank w Google Doodle. Dziennik nastolatki ukazał się 75 lat temu

Monika Maciejewska
Monika Maciejewska
Anne Frank zmarła na tyfus
Anne Frank zmarła na tyfus Fot. Flickr/Photo Collection Anne Frank House
Annelies Marie „Anne” Frank była młodą niemiecką Żydówką znaną głównie z opublikowanego pośmiertnie Dziennika, w którym opisała dwa lata spędzone z rodziną w ukryciu w Amsterdamie. Żyła niespełna 16 lat, ale jej książkę sprzedano w ponad 30 mln egzemplarzy. Dziennik Anne jest prawdopodobnie najbardziej poczytną książką na temat Holokaustu na świecie. W 75. rocznicę jego wydania Annę Frank wspomina m.in. Google.

Anne Frank była jedną z milionów ofiar nazistowskich Niemiec. Po przejęciu władzy przez Hitlera uciekła z rodziną do Amsterdamu. Tam jednak także dotarły antysemickie prześladowania i ryzyko wywózki do obozu koncentracyjnego. Wtedy ojciec rodziny Otto urządził kryjówkę w dawnej oficynie. Frankowie mieszkali tam od 6 lipca 1942 do 4 sierpnia 1944.

Anne opisała ten czas, a także towarzyszące jej emocje, przemyślenia, wspomnienia w dzienniku. Choć dziewczyna przywołuje nieporozumienia zdarzające się między mieszkańcami kryjówki, to generalny wydźwięk jej zapisków jest optymistyczny. Anne nie traci nadziei, stara się wierzyć w lepszą przyszłość.

Niestety po dwóch latach kryjówka została zadenuncjowana. Prawdopodobnie rodzinę Franków zdradził Arnold van den Bergh, jeden z sześciu żydowskich notariuszy działających w Amsterdamie, który wyjawił schowek, by chronić własną rodzinę. 4 sierpnia 1944 r. rodzina Anny została przewieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Potem Anne wraz z siostrą trafiły do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. W obozie zginęła najpierw matka, potem siostra. Anne Frank zmarła na tyfus w lutym 1945 r.

Otto Frank przeżył. W 1947 r. opublikował pamiętnik Anne, przechowany przez Holenderkę Miep Gies, jedną z osób zaangażowanych w pomoc rodzinie Franków.

Wkrótce po publikacji Dziennika Anne Frank w budynku przy Prinsengracht 265 pojawili się pierwsi chętni do obejrzenia kryjówki. W 1955 r. w gazecie „Het Vrije Volk” rozpoczęła się kampania mająca na celu ocalenie budynku i wpisanie go na listę ochronną. „Dom Anne Frank” został oficjalnie otwarty w 1960 r. W 2007 r. muzeum odwiedziło ponad milion osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Anne Frank w Google Doodle. Dziennik nastolatki ukazał się 75 lat temu - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna