Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antybiotyki i ciąża

Wojciech Nowicki
Bez względu na okoliczności, dbałość o zdrowie intymne jest podstawą zdrowia kobiety
Bez względu na okoliczności, dbałość o zdrowie intymne jest podstawą zdrowia kobiety
W okresie ciąży i karmienia piersią stosowanie jakichkolwiek leków zawsze budzi kontrowersje. Szczególnie dotyczy to antybiotyków.

Skutki uboczne

Terapia antybiotykowa niesie ze sobą także liczne działania niepożądane. Zawarte w antybiotykach substancje:
- doksycyklina - powoduje żółte zabarwienie zębów, może niekorzystnie wpływać na tworzenie zawiązków zębów i kości;
- aminoglikozydy - istnieje ryzyko uszkodzenia ucha wewnętrznego płodu;
- sulfonamidy - bezwzględnie przeciwwskazane w dwóch ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem;
- preparaty nitrofurantoiny: mogą powodować anemię hemolityczną (skrócenie czasu życia czerwonych krwinek).

Wielu lekarzy staje przez dylematem: kiedy i jaki antybiotyk można bezpiecznie podać kobiecie ciężarnej? Odpowiedź nie jest prosta. Zastosowanie antybiotyku jest zazwyczaj konieczne, jeśli w czasie ciąży rozpoznana zostanie infekcja, która nie może być leczona w inny sposób.

Badanie przede wszystkim

W przeciwnym razie mogłoby dojść do zaostrzenia choroby lub wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań nieleczonego zakażenia.

W przypadku ciężkich zakażeń (np. sepsa) dopuszcza się stosowanie każdego dostępnego antybiotyku, który może poprawić stan zdrowia lub uratować życie matki. Lekarze uważają, że antybiotyki z grupy penicylin, cefalosporyn i niektóre makrolidy, mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży. Ważne jest tylko, by lek przeciwbakteryjny został dobrany na podstawie badania laboratoryjnego.
- Określi ono, na podstawie obecności w próbce testowej drobnoustrojów, wrażliwość pacjentki na najczęściej stosowane antybiotyki - mówi dr n. med. Jacek Tomaszewski, II Katedra i Klinika Ginekologii AM w Lublinie.

Uwaga na zakażenie

Antybiotyk przyjmujemy zawsze do końca ustalonego przez lekarza okresu leczenia, w zalecanej dawce. Nawet jeśli objawy choroby ustąpią wcześniej. W przeciwnym razie infekcja może powrócić, zaś bakterie mogą nabrać oporności na daną grupę antybiotyków.

Wskazaniami do podania antybiotyku w okresie ciąży i połogu są m.in.:
- zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych
-z zakażenia układu moczowego
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- rzeżączka i inne choroby przenoszone drogą
- poważne choroby w czasie ciąży, np. zapalenie osierdzia

Zakażenia układu moczowego należą do jednych z najpoważniejszych schorzeń infekcyjnych i zarazem najbardziej uciążliwych. Zmuszają do częstego oddawania moczu. Towarzyszą temu silne bóle oraz pieczenie.

Skutki uboczne

Terapia antybiotykowa niesie ze sobą także liczne działania niepożądane. Jednym z ubocznych skutków jest niszczenie dobroczynnej flory bakterii szczepu Lactobacillus przewodu pokarmowego i pochwy. Działanie antybiotyków zakłóca równowagę mikrobiologiczną. Prowadzi to do nadmiernego namnażania się bakterii i grzybów chorobotwórczych oraz powstania stanów zapalnych m.in. miejsc intymnych.

Nieleczone, bądź nieprawidłowo zdiagnozowane bakteryjne zakażenie pochwy, może przejść w przewlekłe, często utajone zakażenie. Z czasem może nawet prowadzić do bardzo poważnych w skutkach powikłań.

Jakich? Może spowodować bezpłodność, jeśli infekcja dojdzie do szyjki macicy i jajowodów. Natomiast u kobiet w ciąży może być przyczyną przeniesienia infekcji od matki na noworodka. W niektórych przypadkach niepożądane działanie antybiotyków może nawet doprowadzić do poronienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna