Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy trafili na ślady krwawej egzekucji na Rynku Siennym

Andrzej Zdanowicz [email protected]
Archeolodzy przy Rynku Siennym znaleźli ok. 390 szkieletów. Kilkanaście z nich złożonych było w mogile egzekucyjnej.
Archeolodzy przy Rynku Siennym znaleźli ok. 390 szkieletów. Kilkanaście z nich złożonych było w mogile egzekucyjnej.
Mogiła egzekucyjna, setki grobów - to wstępne podsumowanie wykopalisk na Rynku Siennym.

Inne wykopaliska

Inne wykopaliska

Dotarliśmy już do podsumowań wykopalisk na wzgórzu św. Magdaleny, zakończonych latem. Wynika z nich, że jeszcze przed worzeniem cmentarza istniała tu huta szkła. Informacja o niej nie zachowała się w źródłach pisanych. Archeolodzy odnaleźli jednak odpady z pieców hutniczych. Badania mówią też sporo o kondycji osób tu pochowanych. Najczęściej miały 30-50 lat, dość zdrowe uzębienie i mało patologii kostnych.

Podczas wykopalisk natknęliśmy się m.in. na zbiorowy grób osób prawdopodobnie straconych w egzekucji - mówi Małgorzata Karczewska, archeolog, która prowadziła badania na terenie XIX-wiecznego cmentarza ewangelickiego przy ulicy Młynowej w Białymstoku.

Zgodnie z planem, dziś o godz. 9 nastąpi odbiór wykopalisk przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Trwały one tylko miesiąc, ale były bardzo owocne. Odkrycie mogiły egzekucyjnej z XIX w. to ewenement na skalę kraju.

- W grobie znajdowały się szczątki około 12 osób - mówi Ewa Jurzysta, dokumentalista badań. - W części przypadków głowa i ramiona odłączone były od reszty ciała. Przypuszczamy, że odcięto je podczas egzekucji. Zwłoki wrzucono do grobu jedne na drugie.
Ze źródeł historycznych wynika, że jeszcze w połowie XIX w. karano ścięciem głowy. Badania antropologiczne wydobytych szczątków potwierdzą, czy tak właśnie zginęły osoby pochowane w zbiorowej mogile. Określą także płeć zmarłych. To ważne. Jeśli byłby to grób wojskowych, nie powinno być w nim kobiet.

- Badania potrwają parę miesięcy - zapowiada Iwona Ptaszyńska-Sarosiek, specjalista medycyny sądowej, która bada wykopane szczątki.
- Poszukamy także w archiwach informacji o zbiorowej egzekucji - dodaje Małgorzata Karczewska. - Stracenie kilkunastu osób nie mogło obyć się bez echa.

Wykopaliska na Rynku Siennym kontynuowane będą za rok. Poprzedzą wymianę nawierzchni parkingu.
Badania takie mogą wiele wnieść do wiedzy o historii naszego miasta. Dzięki nim ustalono już dokładne granice trzech stron historycznego cmentarza. Z analiz antropologicznych szczątków dowiemy się wiele o kondycji zdrowotnej mieszkańców XIX-wiecznego Białegostoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna