MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archimandryta Gabriel nie żyje. Mnich-pustelnik, założyciel skitu w Odrynkach, zmarł w wyniku choroby [ZDJĘCIA]

ren, wiki
Archimandryta Gabriel nie żyje. Mnich-pustelnik, założyciel skitu w Odrynkach przegrał z chorobą
Archimandryta Gabriel nie żyje. Mnich-pustelnik, założyciel skitu w Odrynkach przegrał z chorobą Anatol Chomicz
Nie żyje archimandryta Gabriel. Mnich-pustelnik, uzdrowiciel, założyciel skitu w Odrynkach, zmarł w szpitalu w Białymstoku.

Zmarł archimandryta Gabriel. Mnich-uzdrowiciel, założyciel skitu (pustelni) św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach (powiat hajnowski) od kilku dni przebywał w białostockim szpitalu zakaźnym. Dzisiaj zmarł.

Informację potwierdziły już oficjalnie władze Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Kancelaria Metropolity Warszawskiego i całej Polski zawiadamia, iż 22 listopada br., w godzinach wieczornych zmarł o. archimandryta Gabriel ze skitu św. św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskiech w Odrynkach-Kudaku.

- czytamy w komunikacie PAKP.

Czytaj także: Zmarł Archimandryta Gabriel z pustelni w Odrynkach [ZDJĘCIA]

Ojciec Gabriel cieszył się ogromnym poważaniem wśród prawosławnych w Polsce. Wierni podziwiali w nim jego charakter i niezłomność: odrzucił propozycję przyjęcia biskupstwa na południu Polski, bo nie chciał opuszczać Supraśla, gdzie był namiestnikiem monasteru. Później wybrał los pustelnika i założył skit św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach.

Zobacz też: Odrynki. Pożar w skicie. Spaliła się połowa ikon i księgi liturgiczne

Archimandryta Gabriel - życiorys

Archimandryta Gabriel - imię świeckie Jerzy Giba, urodził się 24 lipca 1962 w Sokółce. To polski duchowny prawosławny, mnich, archimandryta, doktor teologii, były zwierzchnik monasteru Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu. Zajmował się też zielarstwem i leczeniem ziołami.

Zobacz także: Święto patronów skitu w Odrynkach. Mija 500 lat od cudownego objawienia nad Narwią

Śluby monastyczne małej schimy złożył 6 kwietnia 1986 w Monasterze Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu. Otrzymał imię Gabriel na cześć Archanioła Gabriela. 7 kwietnia 1986 przyjął święcenia diakońskie, a 17 listopada 1989 – kapłańskie, otrzymał z rąk Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Sawy Biskupa Białostockiego i Gdańskiego, obecnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski. W 1999 ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 30 marca 1999 został podniesiony do godności archimandryty.

Czytaj także: Pożar cerkwi w Odrynkach to jednak nie podpalenie

Od 1 maja 2000 pełnił obowiązki namiestnika Monasteru Supraskiego, a także proboszcza przyklasztornej parafii. 17 lutego 2007 obronił rozprawę doktorską pt.: „Zabłudów jako ośrodek kulturalno-religijny Kościoła prawosławnego”.

1 kwietnia 2008 Sobór Biskupów PAKP wyznaczył go do przyjęcia chirotonii biskupiej i objęcia funkcji wikariusza diecezji przemysko-nowosądeckiej z tytułem biskupa gorlickiego. Archimandryta Gabriel funkcji tej jednak nie przyjął.

Czytaj więcej: Archimandryta Gabriel zdegradowany

Ostatnio archimandryta Gabriel zamieszkiwał w skicie w Odrynkach, jedynej pustelni prawosławnej w Polsce.

Ojciec archimandryta był również spowiednikiem żeńskiego monasteru w Zwierkach.

23 listopada ciało o. archimandryty zostanie przewiezione do skitu św. św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach. O godz. 17 zostanie ono wystawione dla pożegnania z wiernymi. W sobotę 24 listopada o godz. 15.00 odprawiona zostanie panichida za zmarłego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w skicie w Odrynkach w niedzielę 25 listopada. Rozpoczną się o o godz. 10.

Zobacz koniecznie: Odrynki - prawosławny skit

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna