MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź pod lupą reporterów. TVN24 ujawnił skargi księży, jakie płynęły z gdańskiej kurii do watykańskiego nuncjusza

red./tk
Ubliżanie, publiczne poniżanie i psychiczne znęcanie się - takie bardzo mocne zarzuty padły pod adresem metropolity gdańskiego Leszka Sławoja Głódzia w reportażu "Czarno na białym" TVN24.

Mobbing w gdańskiej archidiecezji? Wstrząsający reportaż o postępowaniu Sławoja Leszka Głódzia

W czwartek, 24.10.2019, reporterzy TVN24 w programie "Czarno na białym" zajęli się mobbingiem, jaki w gdańskim Kościele ma stosować arcybiskup Sławoj Leszek Głodź. W programie przedstawiono wstrząsające świadectwa księży, którzy mieli tego osobiście doświadczyć ze strony swojego przełożonego.

„nie potrafią jajka ugotować cio...y pie...ne!"

- Kilka godzin po śniadaniu, podczas wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do parafii w Kiezmarku arcybiskup podszedł do mnie w zakrystii i nie wiadomo dlaczego skomentował poranny „incydent" ze źle (jego zdaniem) przyrządzonym jajkiem: „nie potrafią jajka ugotować... – i tu dodał określenie – „cio...y pie...ne!". Zorientowałem się po kilku dniach, że posługa kapelana nie ma sensu. Po za tym po raz pierwszy usłyszałem, iż mam złożyć przysięgę, że wszystko co widzę i słyszę wewnątrz rezydencji – nigdy nie wyniosę na zewnątrz - mówi jeden młody kapłan.

- Nie pie..ol! - tak najczęściej według księży zwraca się do wielu kapłanów, młodych i starszych, w czasie objazdów po diecezji.

To skrajna patologia

Poniżanie i psychiczne znęcanie? Rozmówcy TVN24 o zachowaniach Sławoja Leszka Głódzia

W reportażu wystąpił ksiądz profesor Adam Świeżyński, który ujął się kilka lat temu za jednym z młodych księży.

- Bardzo bym chciał, żeby otwartość na prawdę się pojawiła. Moja wizja osoby, która pełni funkcję arcybiskupa, jest inna. Biskup jest ojcem diecezji i księży diecezji. Gdyby tak zachowywał się ojciec w rodzinie... - mówi ks. Świeżyński. - Jest to skrajna patologia, nie tylko taka, która niszczy tych ludzi w relacjach, ale niszczy też ich wewnętrznie.

- Moim zdaniem niedopuszczalnym było również wydarzenie, w którym ksiądz arcybiskup któregoś dnia przyniósł wagę, „poprosił” o wejście mnie i drugiego kierowcę, po czym powiedział: „jak przytyjesz kilogram, wypi...lę cię po roku" - mówi jeden z duchownych.

Jak przytyjesz kilogram, wypi...lę cię po roku

Duchowni opisali te sytuacje w listach do watykańskiego nuncjusza w Polsce. Nie otrzymali odpowiedzi.

- Publiczne poniżanie wzbudza lęk. On jest w tym naprawdę niezły. Przemoc, niszczenie destrukcja - mówi kapłan, który trafił na terapię i miał myśli samobójcze. - Mamy w diecezji problem mobbingu i jeżeli nuncjusz tego nie rozwiąże, ja będę musiał podjąć kroki prawne.

Arcybiskup pytany przez dziennikarzy TVN24 nie chciał komentować tych informacji.

Ksiądz Adam Świeżyński, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jako pierwszy zdecydował się poinformować nuncjusza apostolskiego o nadużyciach abp. Głódzia wobec księży. Świeżyński pracował kilka lat temu jako prorektor w Gdańskim Seminarium Duchownym, z którego odszedł na własne żądanie. Jego wychowankiem był ks. Piotr, który zwierzył się, że jest źle traktowany przez metropolitę.

- Gdy byłem prorektorem, opiekowałem się ks. Piotrem. Dobrze go znam, to bardzo wiarygodna osoba. Byłem poruszony tym, co mi powiedział. Zaproponowałem, żebyśmy z tym poszli do nuncjusza, ale ksiądz Piotr psychicznie nie był w stanie tego zrobić. Dotarły do mnie też informacje od innych księży którzy mówili, że są bardzo źle traktowani. Nie mogłem milczeć i nic z tym nie zrobić. Spotkałem się z nuncjuszem i powiedziałem to, co wiedziałem. Zasugerowałem, że trzeba to wszystko zbadać i coś z tym zrobić. Księża wysłali też do nuncjatury listy ze skargami. Z tego co wiem, to nie było żadnej reakcji - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” ks. Adam Świeżyński.

Tylko papież może mianować lub odwołać biskupów. Skargi na arcybiskupa dostało dwóch nuncjuszy apostolskich w Polsce - abp. Salvatore Pennacchia i jego poprzednik abp. Celestino Migliore. Księżą, którzy je wysłali, nie otrzymali żadnej informacji zwrotnej. Nie wiedzą, czy nuncjusz coś zrobi w ich sprawie. W Nuncjaturze Apostolskiej nikt nie chciał z nami rozmawiać na ten temat. Odniesienia się do sprawy nie przewiduje też Konferencja Episkopatu Polski. W kurii Archidiecezji Gdańskiej również odmówiono nam komentarza.

- Według mojej oceny nie będzie żadnej reakcji. Nic dalej się z tym nie stanie. Jeśli myślimy, że efektem upublicznienia skarg księży będzie jakaś zmiana na stanowisku arcybiskupa, to tak się nie stanie. Były już przecież wcześniej różne doniesienia na temat arcybiskupa Głódzia i nie było żadnej reakcji. Nie oczekuję zmiany, bo jej nie będzie. Ale chodzi tu o coś innego – o powiedzenie prawdy o problemach, które ma Kościół, a z którymi świadomie sobie nie radzi – mówi ksiądz Adam Świeżyński.

- Zarzuty dotyczące, nieeleganckiego traktowania księży, wyżywania się na nich, traktowania ich z buta, to nie są nowe zarzuty. Była informowana o nich diecezja warszawsko -praska, wcześniej też ordynariat polowy. Te zarzuty nigdy nie przerwały kariery arcybiskupa i prawdopodobnie nic się nie zmieni w tej kwestii. Arcybiskup wyszedł z kurii rzymskiej. Był dobrze ułożony z poprzednimi nuncjuszami. Jeśli zarzuty wobec niego nie dojdą do samego papieża, to nic się nie zmieni. To niedobrze. Tego typu sprawy bardzo szkodzą Kościołowi, przede wszystkim lokalnemu. Bo zła współpraca biskupa z księżmi to jest zabójstwo dla Kościoła - mówi z kolei Tomasz Terlikowski, publicysta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna