Armia wzywa! Tysiące 18-latków stanie przed komisjami. Kobiety też

Urszula Bisz [email protected]
Ci, którzy zgłoszą się na kwalifikację otrzymają kategorię A, B, D lub E. Jaka ona będzie, zadecyduje komisja lekarska.
Ci, którzy zgłoszą się na kwalifikację otrzymają kategorię A, B, D lub E. Jaka ona będzie, zadecyduje komisja lekarska. A. Chomicz
Udostępnij:
Blisko 11 500 osób z woj. podlaskiego stanie przed komisjami w ramach kwalifikacji wojskowych. Większość trafi od razu do rezerwy.

Kwalifikacja bowiem tym się różni od poboru, który jeszcze kilka lat temu był organizowany u nas w kraju, że po niej nie ma obowiązku odbycia służby wojskowej. Chętni, jeśli kuszą ich kamasze, mogą się sami zgłosić na zawodowych żołnierzy.

Tegoroczna kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1993 r. Zostaną na nią wezwani też panowie urodzeni w latach 1988-1992, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wezwane będą również panie
Dotyczy ona także osób, które przyszły na świat w latach 1991-1992 i zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do służby (pod warunkiem, że niezdolność ta upływa przed zakończeniem kwalifikacji).

Wbrew pozorom obowiązek ten nie dotyczy tylko mężczyzn. Na kwalifikację mają się też zgłosić kobiety urodzone w latach 1988-1993, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

Lekarki, farmaceutki i psycholożki
Wezwanie będą także panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2011/2012 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół wyższych na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria. Dotyczy to także adeptek szkół policealnych na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria.

W całym województwie podlaskim wojsko wezwie na badania około 400 kobiet.

Co zabrać ze sobą
Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji, powinny zabrać ze sobą:

dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;

dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają);

aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy;

dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Co, którzy staną przed komisją po raz kolejny muszą posiadać:

dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;

dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w ostatnich 12 miesiącach):

książeczkę wojskową.

Więcej o zasadach można przeczytać na www.msw.gov.pl.

Gdzie będą przyjmować powiatowe komisje?
W pow. augustowskim - w Osiedlowym Domu Kultury w Augustowie (ul. Hoża 2B). Mieszkańcy Białegostoku staną przed komisją, która będzie badać w Klubie Osiedlowym "Millenium", ul. Mazowiecka 39D, a pow. białostockiego w MDK przy ul. Warszawskiej 79 A.

Cały powiat bielski zostanie obsłużony przez komisję, która swoją siedzibę będzie miała w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II przy ul. Wojska Polskiego 17. W Grajewie pod adresem ul. Wojska Polskiego 72 (klub "Hades") przyjmowani będą rekruci z pow. grajewskiego. Mieszkańcy Hajnówki i podległego jej powiatu będą się zgłaszać do Stowarzyszenia Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej, ul. 3 Maja 42. W Kolnie komisja będzie miała siedzibę w budynku starostwa, ul. 11 Listopada 1. Dwie komisje lekarskie - jedna odpowiedzialna za mieszkańców miasta powiatowego, druga za powiat - będą obradowały w Łomży w Miejskim Domu Kutury - Dom Środowisk Twórczych, ul. Wojska Polskiego 3.

Mieszkańcy moniecczyzny będą się zgłaszać pod adres starostwa, ul. Słowackiego 5 A. W Sejnach komisja będzie przyjmowała w ośrodku kultury (ul. 1 Maja 17), w Siemiatyczach w starostwie (ul. Legionów Piłsudskiego 3). Kwalifikacja będzie się też odbywać w sokólskim starostwie - ul. Piłsudskiego 8, a w Suwałkach w siedzibie straży pożarnej - ul. Pułaskiego 73. W Wysokiem Maz. należy się zgłosić pod adres ul. Ludowa 19 (MOK), a w Zambrowie - ul. Fabryczna 3 (starostwo).
Podobne komisje będą też przyjmowały w warmińsko-mazurskim: w Ełku (bursa szkolna ul. Sikorskiego 5 A), Olecku (ul. Kolejowa 32) i Giżycku (ul. Smętka 7).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
chore
G
Gość
WSZYSTKIE KOBIETY POWINNY IŚĆ NA 1 ROK DO WOJSKA. WYJĄTEK BEDZIE STANOWIŁO POSIADANIE DZIECKA. DLA PAŃSTWA TO ZYSK BO NARODZI SIĘ WIĘCEJ DZIECI.

To czemu Zocha nie poszłaś?
g
gość
WSZYSTKIE KOBIETY POWINNY IŚĆ NA 1 ROK DO WOJSKA. WYJĄTEK BEDZIE STANOWIŁO POSIADANIE DZIECKA. DLA PAŃSTWA TO ZYSK BO NARODZI SIĘ WIĘCEJ DZIECI.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie