Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aron Zabłudowski, Abram Nowodworski szachowi mistrzowie z Białegostoku

Mariusz Klimaszewski [email protected]
Kontynuujemy opowieść o znakomitych szachistach. Tydzień temu pisaliśmy o Akibie Rubinsteinie, dziś kolej na Arona Zabłudowskiego.

Przedwojenne szachy w Białymstoku zaczęły dynamicznie rozwijać się po założeniu we wrześniu 1924 roku Białostockiego Klubu Szachistów. Jednym z jego założycieli był Aron Zabłudowski, liczący wówczas zaledwie 15 lat. W 1936 roku był jego skarbnikiem, a w 1937 sekretarzem.

W 1925 roku, w pierwszych mistrzostwach białostockiego klubu Zabłudowski wypadł słabiutko, uznając wyższość między innymi znakomitego szachisty przedwojennego, urodzonego pod Białymstokiem Józefa Cukiermana, który wkrótce wyemigruje do Francji.

Jednak rok później, a dokładnie 20 kwietnia 1926 Zabłudowski wygrywa mistrzostwa Białegostoku ze znakomitym wynikiem 11 punktów w 14 partiach. Drugie miejsce zajął Lifszyc, trzecie Bernacki, a czwarte M. Barin (wszyscy ŻKS). Swój sukces powtórzy w 1938 roku. W 1934 był natomiast wicemistrzem Białegostoku, a rok wcześniej zajął dzielone pierwsze miejsce w mistrzostwach Białostockiego Klubu Szachistów.

Był jednym z najlepszych zawodników na ziemiach północno-wschodniej Polski, uzyskując kilka spektakularnych zwycięstw, m.in. w 1938 roku nad czempionem Wilna Benjaminem Borkumem.
Przyczynił się do popularyzacji królewskiej gry w regionie, rozgrywając symultany. Uhonorowany został przez Lernera - ówczesnego prezesa klubu - pamiątkową papierośnicą z wygrawerowanym napisem: "za krzewienie królewskiej gry w regionie".

6 września 1935 roku do Białegostoku, przy okazji rozgrywanej w naszym kraju szachowej olimpiady, przyjechał na symultanę czwarty w historii szachów mistrz świata, dr Aleksander Alechin. Od godz. 20 do 4 nad ranem w kasynie oficerskim zagrał symultanę na 36 szachownicach. Przegrał sześć partii, a 9 zremisował, w tym z Aronem Zabłudowskim. Przegrał natomiast z takimi szachistami, jak: Babkies, Fuksman, Radziuk, Marejn, Wisznia i Baron.

Jak głosi niepisany przekaz, mistrz trochę był nie w formie po degustacji mocniejszych trunków w barze naszego kasyna.

Pisząc o przedwojennych białostockich szachistach, nie można zapomnieć o Abramie Nowodworskim. W 1935 roku, w wieku 19 lat, brał udział w turnieju w Łodzi, który miał wyłonić reprezentację Polski na olimpiadę szachową.

Abram Nowodworski i Aron Zabłudowski byli ofiarami zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej. Zabłudowski w 1941 roku podzielił tragiczny los białostockich Żydów spalonych żywcem w synagodze.

W Białymstoku urodzil sie także w 1880 roku Julius Perlis, doskonały wiedeński szachista, który zginął tragicznie w 1913 roku w wędrówce w Alpach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna