Atrakcje puszczy tuż za miastem

  Atrakcje puszczy tuż za miastem

  Urszula Ludwiczak uludwiczak@wspolczesna.pl

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej znajduje się bardzo blisko Białegostoku i oferuje mnóstwo sposobów na spędzenie wolnego czasu. To doskonała propozycja na weekend lub dłuższy letni wypoczynek.
  Atrakcje puszczy tuż za miastem

  ©A. Zgiet

  Znajdująca się niedaleko Białegostoku Puszcza Knyszyńska to doskonałe miejsce na weekendowy aktywny wypoczynek. Są tu ścieżki rowerowe, szlaki piesze, wodne, leśne ostępy można też zwiedzać konno. Wyprawę uatrakcyjni bogactwo roślin i zwierząt, są tu też liczne źródliska i ciekawe ukształtowanie terenu.

  Jedyny w swoim rodzaju

  Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej to teren chroniony od 26 lat. Siedziba PKPK znajduje się w Supraślu przy ul. Chodakowskiego 6, Supraśl jest też jedynym miastem obszaru parku.

  - Park to niemal 75 tys. hektarów, jest największym parkiem krajobrazowym w woj. podlaskim i drugim co do wielkości w Polsce - mówi Joanna Kurzawa, dyrektorka parku. - Nie ma ściśle określonych granic, z otuliną obejmuje niemal całą Puszczę Knyszyńską.

  Chociaż Puszcza Knyszyńska sąsiaduje z Białowieską i Augustowską, różni się od nich pod względem fauny i flory. Jest urozmaicona geologicznie, są tu wysoczyzny różnego rodzaju. Występują tu oryginalne borealne tereny. W puszczy króluje sosna, olcha, świerki. Jest poprzecinana dolinami rzecznymi - z dopływami jest aż 38 rzek. Największe to Supraśl i Sokołda. Jest tu też bogactwo rezerwatów, starych drzewostanów, liczne źródliska (naliczono ich 430).

  Puszcza otwarta dla turystów

  Całe to bogactwo przyrody można podziwiać pokonując specjalnie wyznaczone trasy. Jest tu 13 szlaków turystycznych. Można je przemierzać pieszo, rowerem, kajakiem, z kijkami do nordic walking, konno.

  Puszczę można podziwiać wybierając się już na krótki, kilkugodzinny spacer w okolicy Supraśla. A jeśli mamy więcej czasu, warto wybrać się na całodniową lub kilkudniową wędrówkę. Dobrze oznakowany szlak pieszy jest np. z miejscowości Załuki do Talkowszczyzny. Można też tą samą trasę pokonać rowerem czy konno.

  W parku jest nawet specjalny szlak konny dla wytrawnych jeźdźców, zaczyna się na południu Michalowa, przez kolonię Folwarki, do Walił. Liczy aż 120 km, można podzielić go na dwa dni, z noclegiem. Konno można też przejechać np. z Surażkowa do Poczopka, gdzie jest stanica dla koni. Takich miejsc na terenie parku jest kilka - warto skorzystać z ich oferty.

  Mnóstwo tras mają do wyboru rowerzyści. Już z Białegostoku do Supraśla można dojechać popularną ścieżką przez Ogrodniczki. Po samej puszczy prowadzi dużo dróg, którymi można jeździć rowerem. Są też specjalne rowerowe trasy. Warto pokusić się np. o przejazd ścieżką historyczną Szlak Powstania Styczniowego, przygotowaną przez Lasy Państwowe. To 70-kilometrowe trasa, którą można podzielić np. na dwa dni.

  Jak bardzo teren parku jest atrakcyjny dla rowerzystów może świadczyć fakt, że w drugiej połowie sierpnia na terenie PKPK odbędą się Mistrzostwa Świata w jeździe na orientację na rowerach.

  Wodne szlaki dla każdego

  W parku można też wybrać się na spływ kajakowy Sokołdą czy Supraślą. Trasa na Sokołdzie zaczyna się w Straży, między Czarna Białostocką a Sokółką, wiedzie do miejscowości Sokołda.

  Z kolei popularna trasa rzeką Supraśl wiedzie z Gródka do Supraśla. To trasa dwudniowa, z noclegiem w Załukach lub Nowosiółkach.
  Szczególnie urokliwy jest jej ostatni fragment, gdy płynie się głównym, starym korytem rzeki, która meandruje i zaczyna pojawiać supraski klasztor.
  Spływy kajakowe można też urządzić po mniejszych rzekach: Słoi i Płosce - na stronach PKPK można sprawdzić, jakie są to trasy.

  Także jeśli chcemy przygotować specjalną ofertę turystyczną np. dla gości, warto poprosić o pomoc pracowników parku.

  - Możemy przygotować wycieczkę jedno czy kilkudniową, podpowiedzieć, gdzie można się zatrzymać, wybrać rowerem, czy konno - zapewnia dyrektor Kurzawa.
  Więcej informacji o szlakach turystycznych w puszczy i jej atrakcjach można znaleźć w siedzibie oraz na stronie internetowej parku: www.pkpk.pl.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)