Spis treści
- Co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Najciekawsze atrakcje turystyczne
- Kotlina Kłodzka: atrakcje ze skał, czyli skalne miasta
- Gdzie oglądać bajkową panoramę Dolnego Śląska? Wieże widokowe w Kotlinie Kłodzkiej to nie lada atrakcja
- Kaplica Czaszek to atrakcja Kotliny Kłodzkiej dla turystów o mocnych nerwach
- Zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej: Twierdza Srebrna Góra, czyli „perła Gór Sowich”
- Co zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Tajemnicze fortyfikacje i podziemia Twierdzy Kłodzko
- Dolnośląska żyła złota, czyli Złoty Stok
- Uzdrowiska w okolicach Kotliny Kłodzkiej
- Co zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Wspaniałe rezydencje Dolnego Śląska
- Kotlina Kłodzka: atrakcje dla dzieci. Muminki, Pszczółka Maja i dinozaury
- Najpiękniejsze trasy turystyczne i szlaki rowerowe Kotliny Kłodzkiej
- Które muzeum w Kotlinie Kłodzkiej jest najciekawsze? Lista muzealnych atrakcji turystycznych
- Spacer w chmurach niedaleko Kotliny Kłodzkiej. Sky Walk tuż za polską granicą
Co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Najciekawsze atrakcje turystyczne
Kotlina Kłodzka to region obfitujący w ogrom atrakcji turystycznych - zabytkowe zamki, wyjątkowe formacje skalne, dobrze usytuowane wieże widokowe, ciekawe trasy rowerowe i obszary o dużych walorach przyrodniczych to dopiero początek rozrywek. Ich mnogość i różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie, bez względu na wiek, zainteresowania czy kondycję fizyczną. Wybierzcie się z nami w podróż po najciekawszych atrakcjach Kotliny Kłodzkiej.
Kotlina Kłodzka: atrakcje ze skał, czyli skalne miasta

Skalne miasto to zespół form skalnych, powstałych w wyniku erozji terenu. Co ciekawe, w okolicach Kotliny Kłodzkiej znajdują się dwa takie obiekty - oba usytuowane w Górach Stołowych - Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Błędne Skały są miejscem wyjątkowym na terenie całej Polski. Zlokalizowane w Górach Stołowych, 853 metry n.p.m., tworzą zjawiskowe labirynty. Okolica, w której się znajdują, jest równie malownicza - skały znajdziemy na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, prawdopodobnie jednego z najpiękniejszych w kraju.
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych - wznosi się na wysokość 922 metrów n.p.m. i jest jedną z największych atrakcji Sudetów. Dlaczego określa się go mianem „skalnego miasta”? Wszystko przez nietypową rzeźbę terenu - zwietrzały i popękany piaskowiec przybiera tam niesamowite formy, które kształtem przypominają… ludzi i zwierzęta! Turyści mogą dopatrzyć się tam skał podobnych do m.in. wielbłąda, małpy, psa, żółwia czy sowy. Niektóre z nich można nawet poruszyć - z tego powodu nazywa się je „chybotkami”.
Więcej na temat Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego znajdziecie w poniższym artykule, zawierającym także informacje o parkingu, cenach biletów i trasach turystycznych prowadzących do wspomnianych atrakcji.
Gdzie oglądać bajkową panoramę Dolnego Śląska? Wieże widokowe w Kotlinie Kłodzkiej to nie lada atrakcja
Nie od dziś wiadomo, że najlepszymi miejscami do podziwiania malowniczej panoramy Kotliny Kłodzkiej są wzniesione na jej terenach wieże widokowe. To atrakcje dla turystów spragnionych obcowania z przyrodą z niezwykłej perspektywy. Niektóre wieże widokowe Kotliny Kłodzkiej są gęsto oblegane przez turystów, inne - skryte w cichych zakątkach czekają, by podzielić się ze zwiedzającymi najpiękniejszymi widokami. Łączy je jedno - wszystkie umożliwiają zobaczenie nieprzeciętnych pejzaży regionu z zupełnie innej perspektywy.
Wieże i punkty widokowe w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach:
- Platforma widokowa w Radkowie (Góry Stołowe).
- Altana Miłości na Górze Parkowej (Kudowa-Zdrój).
- Orlica (Góry Orlickie).
- Borówkowa (Góry Złote).
- Czernica (Góry Bialskie).
- Jawornik Wielki (Góry Złote).
- Wapniarka (Masyw Śnieżnika).
Wymienione wieże i punkty to tylko niewielki ułamek lokalizacji, z których możecie podziwiać piękno tych wspaniałych obszarów.
Miłośnikom górskich krajobrazów polecamy poświęcenie chociaż jednego dnia tylko na zwiedzanie wspomnianych miejsc.
Kaplica Czaszek to atrakcja Kotliny Kłodzkiej dla turystów o mocnych nerwach

Niektóre atrakcje Kotliny Kłodzkiej potrafią przyprawić o gęsią skórkę. Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju jest miejscem złożenia szczątków ofiar wojen i epidemii cholery, a zarazem mieszkańców ziemi kłodzkiej. W 1776 roku ksiądz Wacław Tomaszek zauważył w pobliżu kościoła ludzkie szczątki. Ich ilość była tak ogromna, że zdecydowano o zbudowaniu specjalnej kaplicy mającej być miejscem gromadzenia kości.