Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autem na gaz nie zaparkujesz pod ziemią (wideo, zdjęcia)

Kamila Tarmas
Białystok: W Polsce wciąż przybywa samochodów napędzanych propanem-butanem. Jednak nie każdy kierowca wie, że w wielu garażach podziemnych obowiązuje zakaz parkowania tego typu aut.
Autem na gaz nie zaparkujesz pod ziemią (wideo, zdjęcia)
K. Tarmas

(fot. K. Tarmas)

Autogaz lub LPG (liquefied petroleum gas) to alternatywne paliwo silnikowe, które jest tańsze od benzyny i bardziej przyjazne środowisku. Jest mieszaniną propanu-butanu. Wytwarzana jest najczęściej w procesach krakingu katalitycznego oraz pirolizy olefinowej.

LPG przy ciśnieniu około 0.83 MPa i temperaturze otoczenia utrzymuje stan płynny i wtedy jego objętość jest 270 razy mniejsza niż fazy gazowej. Przy spadku ciśnienia paliwo przechodzi w fazę gazową, przechowywane jest więc w stanie płynnym, a spalane jako gaz. Instalację gazową LPG można zamontować do każdego samochodu napędzanego 4-suwowym silnikiem z zapłonem iskrowym. Koszt takiej instalacji waha się od 1500 do 3000 zł. W Polsce coraz więcej kierowców napędza swoje samochody autogazem.

Nie ma jednoznacznego zakazu parkowania samochodów wyposażonych w instalację gazową na parkingach podziemnych. Można w tym przypadku zastosować art. 108 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. z późniejszymi zmianami w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Mówi on, że w garażu zamkniętym należy stosować wentylację mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan - butan, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan - butan i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu. Tak więc parkowanie samochodów w garażach podziemnych uzależnione jest od wentylacji w budynku.

Zakaz wprowadzono, by uniknąć ryzyka gromadzenia się gazu w pomieszczeniu w razie nieszczelności instalacji. Pracownik stacji LPG mówi, że, gdy instalacja jest nieszczelna to propan-butan osadza się na dole. "Gdy ktoś wtedy odpali silnik jest wielkie bum". Na każdym garażu podziemnym, w którym nie wolno parkować samochodom na gaz, powinien wisieć wyraźny znak zakazu wjazdu. Najczęściej takie znaki widać na nowowybudowanych osiedlach. Ale na przykład w Galerii Alfa samochody napędzane LPG spokojnie mogą parkować.

Wydział Kontrolno - Rozpoznawczy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku podkreśla, że za egzekwowanie zakazu odpowiada właściciel bądź administrator budynku, w którym znajduje się taki garaż. Straż Pożarna kontroluje jednak, czy zakaz jest przestrzegany.

W przypadku stwierdzenia niestosowania się do powyższego przepisu może nakazać w określonym terminie usunięcie nieprawidłowości w toku postępowania administracyjnego bądź ukarać mandatem.

Jak dotąd Straż Pożarna nie stwierdziła uchybień w tym zakresie na terenie Białegostoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna