
Izolda Hukałowicz
dziennikarzKurier PorannyBiałystok
W Kurierze Porannym i Gazecie Współczesnej piszę głównie o sprawach służby zdrowia. Wątki "pandemiczne" zdominowały ostatnio tematykę moich artykułów, ale staram się pokazywać, że problemy sektora zdrowia nie kończą się na koronawirusie.
Interesują mnie nowinki naukowe, zwłaszcza z dziedziny medycyny, o których uwielbiam informować Czytelników.
Oprócz tradydycjnego "pisarstwa" udało mi się też przeprowadzić dwie rozmowy z ekspertami, w których wirtualnie uczestniczyli też nasi Czytelnicy. Były to dyżury online:
- Q&A o szczepieniach przeciw COVID-19! Pytania czytelników i odpowiedzi eksperta
- Porozmawiajmy o depresji. Dyżur ekspertów na żywo!
Jak trafiłam do Polska Press?
Choć w Kurierze Porannym i Gazecie Współczesnej pracuję od września 2020 roku, to tak naprawdę od dziennikarstwa zaczęła się moja kariera zawodowa. Jeszcze w trakcie studiów na białostockiej polonistyce - razem z grupą pozytywnie zakręconych ludzi - zaczęliśmy tworzyć portal internetowy "Gazety w Choroszczy", który był mooocno poszerzoną wersją papierowego wydania. To były czasy, gdy gazety samorządowe raczej nie istniały jeszcze w Internecie, więc "podglądaliśmy" choćby ... "Kurier Poranny". To była niezła szkoła!
Pracowałam też w "Gazecie Wasilkowskiej" i Radiu Białystok. Potem przyszedł czas na zmiany i "dziennikarski detoks" - czyli kilkuletnią pracę w Książnicy Podlaskiej i krótką przygodę z nauczycielstwem. Jednak - jak się mówi - natura ciągnie wilka do lasu, więc wróciłam do dziennikarstwa, co było absolutnym strzałem w dziesiątkę!
Parę słów o mnie... pozazawodowo
"Dziennikarstwo nie istnieje bez człowieka. Relacje z innymi to niezbędny element naszej pracy. Musimy znać się trochę na psychologii, rozumieć ludzi, wiedzieć, jak z nimi rozmawiać i jak się do nich odnosić" - pisał Ryszard Kapuściński. I gdybym miała napisać o jednym "zjawisku", które mnie najbardziej fascynuje i pasjonuje w świecie, to śmiało napiszę CZŁOWIEK. Brzmi to nieco enigmatycznie, ale niech tak pozostanie:)
Jestem też wielką fanką "spacerologii" - dzień bez spaceru to dzień stracony! Odpoczywam przy dobrej książce lub słuchając podcastów. Uwielbiam też taniec - zwłaszcza balet i burleskę.

Praca zdalna to eldorado dla alkoholików. Terapeuci uzależnień zauważają, że w dobie pandemii problem pogłębia się
Pandemia koronawirusa spowodowała, że coraz więcej osób pracuje zdalnie. Ten tryb zarabiania na życie ma swoje plusy, ale dla osób uzależnionych od alkoholu może stać się pułapką. Terapeuci uzależnień zwracają uwagę na to, że problemy ich pacjentów pogłębiają się w dużej mierze z powodu ułatwień, jakie oferuje praca z domu.

Czy osoby nieubezpieczone muszą mieć kartę szczepień? Zapytaliśmy o to podlaski NFZ
Czy osoby nieubezpieczone, w tym bezdomne, muszą mieć specjalną kartę szczepień, by móc skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko COVID-19? Takie pytanie zadał nam jeden z Czytelników, który wzmiankę o "karcie szczepień" znalazł na stronie internetowej funduszu. Zapytaliśmy o to podlaski NFZ.

Kolejne Q&A o szczepieniach przeciwko COVID-19! Zapraszamy na dyżur eksperta na żywo (20.04)
Niedługo miną cztery miesiące od podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Od tego czasu pojawiły się nowe pytania i wątpliwości dotyczące szczepień i samych szczepionek. Dlatego ponownie zaprosiliśmy prof. Joannę Marię Zajkowską, wojewódzką konsultant do spraw epidemiologii, do udziału w dyżurze na żywo. Zapraszamy Czytelników do zadawania pytań już 20 kwietnia (wtorek). Startujemy o godz. 12.00!

Siemiatycze. Pierwszy w regionie Punkt Szczepień Powszechnych ruszy 19 kwietnia
W całej Polsce powstaną Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) – ich pilotaż ruszy od poniedziałku (19 kwietnia). W województwie podlaskim jako pierwszy zostanie uruchomiony Punkt Szczepień Powszechnych w Siemiatyczach. Z założenia ma to być punkt o dużej wydajności, który będzie mógł zaszczepić nawet 500 osób dziennie.

"Bałam się, ale przekonała mnie bratowa". Zobacz, jak wyglądają szczepienia w domach (ZDJĘCIA)
Pacjenci obłożnie chorzy, którzy mają problemy z poruszaniem się, są szczepieni w domach. Docierają do nich lekarze rodzinni lub medycy ze specjalnych wyjazdowych zespołów szczepiących. Towarzyszyliśmy lekarzowi z białostockiego pogotowia ratunkowego, który szczepił dziś sześcioro mieszkańców Białegostoku.

Statystycznie są coraz starsze i pracują na kilka etatów. Pielęgniarki są szanowane, ale niedoceniane
Pielęgniarki i położne to jedna z najliczniejszych grup zawodowych w Polsce. Choć wydaje się, że jest ich dużo, tak naprawdę z roku na rok ich liczba maleje. Są też statystycznie coraz starsze. W wielu szpitalach, zwłaszcza powiatowych, dramatycznie brakuje pielęgniarek i położnych - alarmuje Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku, która obchodzi 30-lecie istnienia.

Prof. Rutkowski nie będzie zeznawał przed sądem lekarskim! "Prezentowałem poglądy oparte o wiedzę naukową"
Prof. Ryszard Rutkowski, który został wezwany na przesłuchanie przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, przerywa milczenie. Kategorycznie odmawia składania wyjaśnień. Przesłuchanie miałoby dotyczyć treści listów otwartych podpisanych przez grupę lekarzy, które mogą zawierać treści niezgodne z aktualną wiedzą medyczną lub promować postawy antyzdrowotne.

Białystok. Pacjenci USK poczują się jak w niebie. Obejrzą nieboskłon podczas tomografii (FOTO)
Mobilny tomograf, który trafił w listopadzie ubiegłego roku do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, obsługuje już pierwszych pacjentów. Od poniedziałku osoby poddawane tomografii komputerowej mogą poczuć się jak w niebie podczas badania. Wszystko dzięki podświetlanym panelom naśladującym nieboskłon, które umieszczono na suficie kontenera.

Najpopularniejsze drugie imiona w Podlaskiem. Fanaberia rodziców czy piękna tradycja?
Drugie imiona nadawane są w wielu krajach kultury zachodniej. Łącznie z pierwszym imieniem i nazwiskiem stanowią podstawę identyfikacji danej osoby. W Polsce nadawanie drugich imion jest dobrowolne i wielu rodziców chętnie korzysta z takiej możliwości. Jakie były najpopularniejsze drugie imiona nadawane dziewczynkom i chłopcom w 2020 r. w województwie podlaskim?

Farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności uczą się szczepić przeciwko COVID-19. Szkolą się na fantomach
Farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności z województwa podlaskiego szkolą się z podawania szczepionek przeciwko COVID-19. Ci, którzy mają już teorię za sobą, uczą się jak robić to w praktyce. Ćwiczą na fantomach w Centrum Symulacji Medycznej UMB w Białymstoku.
Najpopularniejsze