Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bąblowica zaatakowała w Polsce. Groźna choroba może doprowadzić do śmierci. Jakie są objawy bąblowicy?

luk
pixabay
Bąblowica. Jedzenie jagód czy malin prosto z krzaka jest niewątpliwie przyjemne, ale warto pamiętać, że może skończyć się źle. Amatorom niemytych owoców grozi bowiem bąblowica. W woj. podlaskim co roku choruje na nią kilkanaście osób. W 2017 odnotowano 13 przypadków, w 2016 - 17, a w 2015 - 11. Choroba jest bardzo groźna. Co to jest bąblowica? Jak przeciwdziałać i zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę?

Bąblowica zaatakowała w Polsce. Groźna choroba może doprowadzić do śmierci. Jakie są objawy bąblowicy?

Główna Inspekcja Sanitarna ostrzega przed bąblowicą. Trudno ją zdiagnozować, a jest bardzo niebezpieczna, może doprowadzić nawet do śmierci. I to latem dochodzi do największej ilości zachorowań.

Owoce leśne przyczyną groźnej choroby! Rośnie liczba przypadków bąblowicy
Bąblowica – co to jest?
Bąblowica jest zoonozą (chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi), powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. J

Jaja tasiemca uwalnianie są z:

  • kałem zakażonych psów i lisów
  • mogą dostać się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami
  • przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk
  • spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

Cysty najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, ale również mogą występować w:

  • płucach,
  • nerkach,
  • śledzionie,
  • ośrodkowym układzie nerwowym,
  • kościach,
  • oku

UWAGA! Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta.

Objawy choroby związane są głównie z powiększaniem się cyst, uciskiem na otaczające tkanki i narządy i zależą od miejsca ich lokalizacji (np. cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci).

Coraz więcej chorych
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na bąblowice - ostrzega GIS. - W roku 2011 zaobserwowano ok 20 przypadków zachorowań, a w 2017 prawie 80. Liczba stwierdzanych przypadków tej choroby jest prawdopodobnie zaniżona, z uwagi na trudną wykrywalność choroby – przewlekły rozwój sięgający 5-10 lat, brak objawów w pierwszej kilkuletniej fazie rozwoju, a z drugiej strony powszechne skażenie środowiska jajami tasiemców, wydalanych wraz z kałem przez zakażone lisy. Wyniki ostatnich badań dowodzą, że 1 na 3 lisy jest zakażo­ny ww. pasożytami.

Bąblowica zaatakowała w Polsce. Groźna choroba może doprowadzić do śmierci. Jakie są objawy bąblowicy?

W warunkach polskich także pies, jeśli nie jest na bieżąco poddawany profilaktyce przeciwpaso­żytniczej, może być rezerwuarem tasiemców bąblowco­wych.

Jaja tasiemców dostają się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami (np. głaska­nie) i przeniesienie jaj do ust za pośrednictwem brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami tasiemca żywności (np. nie myte owoce runa leśnego) lub skażonej wody.

Bąblowica zaatakowała w Polsce. Groźna choroba może doprowadzić do śmierci. Jakie są objawy bąblowicy?

Jak przeciwdziałać i zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę?
W zakresie zapobiegania zachorowaniu na bąblowicę najistotniejsze jest upowszechnianie wiedzy nt. zasad higieny podczas i po pracy/relaksie w polu/ogrodzie/lesie, ochrona posesji przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta, a także prowadzenie regularnych zabiegów odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.

W przypadku wykrycia zachorowania na bąblowice, pacjent podlega chirurgicznemu usunięciu cyst i zastosowaniu odpowiednich leków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna