Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badacze odnaleźli nie tylko pozostałości cmentarza

Andrzej Zdanowicz
Archeolodzy odkryli kilkadziesiąt grobów. Szkielety zostały przekazane do dalszych badań.
Archeolodzy odkryli kilkadziesiąt grobów. Szkielety zostały przekazane do dalszych badań. S. Moczydłowski. szuwarygoniadz.pl
Park w Goniądzu zostanie odnowiony. Pojawią się w nim alejki oraz fontanny. Ciągle jednak około metra pod ziemią są szczątki dawnych mieszkańców miasta.

Zanim na plac budowy weszli robotnicy, teren parku wstępnie zbadali archeolodzy. Mieli oni ustalić granice dawnego cmentarza oraz spróbować odnaleźć ślady starego ratusza i kościoła. Wyniki badań zaskoczyły wszystkich.

Naukowcy wydobyli kilkanaście szkieletów, odkryli kilkadziesiąt grobów oraz pozostałości ogrodzenia cmentarza. Na tej podstawie ustalili jedną z granic nekropolii.

- W poszukiwaniach śladów ratusza i kościoła opieraliśmy się na rycinie z książki Zygmunta Glogera - powiedział Michał Dziób z Archeologicznej Pracowni Badawczej Gava.

Niestety w wyznaczonych miejscach badacze nic nie znaleźli. Natrafili jednak na ślady innych starych zabudowań. Jedne z nich znajdują się w południowo-zachodniej części parku, niedaleko przystanku.

Ślady pierwszych osadników
- Odkryliśmy pomieszczenie piwniczne z drewnianym oszalowaniem, a w jego środku - przedmioty pochodzące z XV i XVI wieku. Wśród nich kilka monet - relacjonował archeolog. - Stwierdziliśmy, że nie są to pozostałości ani ratusza, ani kościoła. Oba te budynki, jak i cmentarz, powstały bowiem dużo później.

Kościół i ratusz, które stały na terenie dzisiejszego parku, zostały zbudowane w XVIII i XIX wieku. Natomiast ślady odnalezione przez archeologów mogą pochodzić z początków osadnictwa w Goniądzu.

Ratusz był w innym miejscu
W innej części parku archeolodzy odkryli pozostałości konstrukcji opartych na drewnianych słupach oraz fragmenty ceramiki. W kolejnej badacze odkopali pozostałości kamiennych fundamentów oraz kolejny drewniany pal.

- Nie możemy potwierdzić, że to ślady ratusza - stwierdził archeolog. - Źródła podają, że budynek ten znajdował się w zupełnie innym miejscu.

Być może ślady po spalonym w XIX wieku ratuszu zostały zniszczone po wyrównaniu terenu.

- Po zakończeniu prac mamy więcej pytań niż odpowiedzi - przyznał Michał Dziób. - Rozwiązać je mogą tylko dokładne badania, choćby przy użyciu georadaru, dzięki któremu można wykryć pozostałości budynków i grobów, znajdujące się pod ziemią.

Badacze zabezpieczyli obszar, na którym będą prowadzone prace, związane z przebudową parku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna