Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badaczka z Białegostoku chce stworzyć nowe urządzenie do diagnozowania raka

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Prototyp w pełni zautomatyzowanego analizatora diagnostycznego, stacjonarnego, matrycowego SPRi chce stworzyć prof. Ewa Gorodkiewicz z Wydziału Chemii UwB. W tym celu badaczka powołała we współpracy z inwestorem zewnętrznym spółkę typu spin-out.

Badaniami nad markerami nowotworowymi, biosensorami oraz techniką powierzchniowego rezonansu plazmonów (SPR) prof. Gorodkiewicz zajmuje się od wielu lat. Jest autorką licznych innowacyjnych rozwiązań (uzyskała 9 patentów na biosensory). Ich potencjał został dostrzeżony już w 2014 roku, gdy pierwszy z opatentowanych wynalazków, „Sensor zwłaszcza do akumulacji ilościowego oznaczania katepsyn”, otrzymał główną nagrodę w Konkursie Ofert Technologicznych zorganizowanym przez Fundację ProRegio, w ramach projektu dofinansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Technika stacjonarnego matrycowego SPRi (Powierzchniowy Rezonans Plazmonów w wersji Imaging) służy do oznaczeń ilościowych biomolekuł. My wykorzystujemy tę technikę jako detekcję do metod oznaczeń ilościowych przy użyciu biosensorów – bioczujników, które składają się z części biologicznej i części aparaturowej przetwarzającej sygnał odebrany przez część biologiczną. W ten sposób oznaczamy głównie biomarkery onkologiczne czy chorób neurodegeneracyjnych – wyjaśnia prof. Ewa Gorodkiewicz.

Prof. Gorodkiewicz udało się już opracować jeden prototyp analizatora diagnostycznego dedykowanego technice stacjonarnego, matrycowego SPRi. Teraz badaczka chce go udoskonalić i w pełni zautomatyzować. Dzięki temu urządzenie nie tylko będzie odpowiadało na potrzeby i wyzwania zespołów naukowych pracujących nad nowymi terapiami i metodami diagnostycznymi, ale też otworzy przed tego typu zespołami zupełnie nowe możliwości badawcze.

- Włączenie Analizatora SPRi do projektów badawczych umożliwi zebranie dużej liczby danych wysokiej jakości w krótkim czasie. Automatyzacja procesu pomiarowego pozwoli na obsługę urządzenia nawet przez osoby o niższych kompetencjach w obszarze techniki SPRi. Dalsze analizy dużej liczby wysokiej jakości danych wsparte np. algorytmami sztucznej inteligencji mogą ujawnić
zupełnie nowe, nieoczywiste korelacje, istotnie zwiększające szanse na opracowanie użytecznych klinicznie procedur i testów diagnostycznych – mówi prof. Gorodkiewicz. - Mamy nadzieję, że opracowana przez nas metodyka będzie mogła współzawodniczyć z innymi metodami w laboratoriach diagnostycznych.

Stworzeniem prototypu nowego analizatora zajmie się utworzona niedawno Biomarkilo Sp. z o.o. Jej główni założyciele to profesor Ewa Gorodkiewicz oraz fundusz inwestycyjny ASI BTM Investments.

Nowa spółka będzie korzystała z efektów dotychczasowych prac badawczych prowadzonych przez prof. Gorodkiewicz na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Licencje na patenty, zgłoszenia patentowe czy nieopatentowaną wiedzę techniczną będzie mogła pozyskać od UwB na zasadach rynkowych.

- Pakiet ten pozwoli spółce zagregować know-how niezbędny do dalszego jej funkcjonowania. Wiedza zgromadzona w UwB w obszarze specjalizacji profesor Gorodkiewicz i jej zespołu pozwoli również na świadczenie usług kontrolnych w procesie rozwijania technologii – dodaje Tomasz Stypułkowski z Biomarkilo. – Będzie to zatem przykład komercjalizacji wiedzy, który przyniesie uczelni korzyści finansowe oraz parametryczne, brane pod uwagę chociażby podczas ewaluacji.

Zespół projektowy pod nadzorem prof. Gorodkiewicz, ściśle współpracujący z Uniwersytetem w Białymstoku, będzie odpowiedzialny nie tylko za poprawne i skuteczne przeprowadzenie procesu badawczego, który ma doprowadzić do stworzenia w pełni funkcjonalnego prototypu, ale będzie miał również za zadanie skuteczną jego komercjalizację na rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Badaczka z Białegostoku chce stworzyć nowe urządzenie do diagnozowania raka - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna