Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności. Większość młodych ludzi liczy na jakiś etat

Izabela Krzewska [email protected]
Opr. graf. R. Mogilewski
Już co czwarty mieszkaniec woj. podlaskiego w wieku 15-24 lat nie ma pracy. Młodzież niechętnie też zakłada własną działalność gospodarczą.

Tak wynika z najnowszych Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności w III kwartale 2012 r. (BAEL) przeprowadzonych przez GUS. Okazuje się, że w woj. podlaskim udział osób młodych w ogólnej liczbie bezrobotnych jest ponad dwukrotnie wyższy niż w całym społeczeństwie i wynosi 24,4 proc.

- Ludzie młodzi znacznie bardziej odczuwają dekoniunkturę w gospodarce - komentuje dr Adam Tomanek, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku. - Przedsiębiorcy nie tworzą nowych miejsc pracy, a jeśli już zatrudniają, to stawiają na pracowników z doświadczeniem zawodowym.

Zdaniem eksperta, w ciągu najbliższych kilku miesięcy sytuacja młodzieży raczej się nie poprawi. Po pierwsze z powodu mniejszej dynamiki wzrostu gospodarczego (sezonowo mniejsza liczba ofert pracy), a także niedopasowania wykształcenia absolwentów do potrzeb pracodawców. Negatywna tendencja utrzyma się co najmniej do marca.

W końcu listopada ubiegłego roku w podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych było 14347 osób bezrobotnych do 25. roku życia - 21,5 proc. ogółu bezrobotnych. To oznacza delikatny spadek (o 185 osób) w porównaniu do roku poprzedniego.

- Wpływa na to jednak głównie niż demograficzny - tłumaczy Marzanna Wasilewska z WUPw Białymstoku. - O 2,8 tys. wzrosła też liczba ofert pracy. Ale głównie w kategorii ofert pracy subsydiowanych (czyli tj. prac interwencyjnych, czy społecznie użytecznych - przyp. red.) o 36 proc.

Jak podkreśla dr Tomanek, miliony z ministerstwa pracy i polityki społecznej "pompowane" w organizację staży, to jedynie tymczasowe rozwiązanie, które nie przekłada się na faktyczny wzrost zatrudnienia i walkę z bezrobociem.

- To też pole do nadużyć ze strony przedsiębiorców - dodaje. - Znacznie lepsze efekty przyniosłyby długofalowe zmiany w systemie polskiego kształcenia, który powinien być nastawiony przede wszystkim na praktyczne przygotowanie absolwentów do wykonywania zawodu.

Ucieczką przed bezrobociem dla wielu młodych ludzi coraz częściej jest tj. kontynuacja nauki, rozpoczęcie studiów. Niestety, rzadko kiedy decydują się oni na założenie własnej firmy. W grupie mieszkańców woj. podlaskiego między 18. a 29. rokiem życia odsetek ten stanowi zaledwie 0,33 proc. (dane za I kwartał 2012).

- W skali kraju podlaska młodzież zajmuje pod tym względem 9. miejsce - wyznaje Edyta Dąbrowska z Podlaskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych w Białymstoku. - Co gorsza, jest to najniższy wskaźnik wśród województw ściany wschodniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna