Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania okresowe to nie formalność

U. Paszko
Polska Press
Poradnik medyczny

Rozwój każdej firmy zależy także od kwalifikacji i kondycji pracowników - mówi Magda Rogulska z NZOZ Rogulska MED Centrum Medycyny Pracy i Rodziny. -Dlatego wiele firm dba o personel zapewniając dodatkową opiekę medyczną. Staje się to standardem w nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstwach. Dobra opieka medyczna i sprawnie przeprowadzone badania profilaktyczne owocują wzrostem wydajności pracowników i spadkiem ich absencji chorobowej.

W świetle obowiązujących przepisów badaniom z zakresu medycyny pracy (wstępnym, okresowymi kontrolnym) podlegają wszyscy pracownicy zatrudnieni w jakimkolwiek przedsiębiorstwie.

Badanie kończy się wydaniem zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku lub stwierdzającym przeciwwskazania. Badania przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

Wielu pracownikom zależy, by badania zrobić jak najszybciej. Irytuje ich, gdy muszą biegać od specjalisty do specjalisty, by dostać zaświadczenie. A praca czeka...

- Wszystkie badania organizowane są tak, aby do minimum skrócić nieobecność pracownika na stanowisku pracy, nasi pacjenci obsługiwani są w ciągu 1 dnia - zapewnia Rogulska. - Na miejscu wykonujemy wszystkie potrzebne konsultacje: okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne, badania psychotechniczne, badania diagnostyczne (spirometria, EKG, próba wysiłkowa, próba wibracyjna, audiometria) oraz badania laboratoryjne.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na czas, ale i jakość badań. Nie chodzi bowiem tylko o papierek, ale o nasze zdrowie i pieniądze. Przy okazji badań możemy sprawdzić, jakie mamy dolegliwości, jak je leczyć i jak skorzystać różnego rodzaju refundacji.

Na przykład jeśli okulista stwierdzi, że mamy wadę wzroku, a mamy dużo pracować przy komputerze, pracodawca ma obowiązek refundować nam zakup okularów.

Badania okresowe wykonuje sięco 2 lata, jeśli pracownik jest narażony na wdychanie szkodliwych oparów, pyłów lub jeśli pracuje w gorącym mikroklimacie, a ma ponad 45 lat; co 3 lata, jeśli pracuje w gorącym mikroklimacie; co 4 lata, jeśli stale korzysta z komputera; co 5 lat pozostali pracownicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna