Badminton. Mistrzostwa Polski w Białymstoku zakończone

opr. ma
Mistrzostwa Polski w badmintonie w Białymstoku
Mistrzostwa Polski w badmintonie w Białymstoku Rafał Oleksiewicz
W Białymstoku zakończyły się 56. Indywidualne Mistrzostwa w Badmintonie. W niedzielę rozegrano finały turniejów gier pojedynczych, podwójnych i mieszanych. Poznaliśmy nowych mistrzów Polski.

Para Paweł Śmiłowski/Magdalena Świerczyńska została mistrzami Polski w grze mieszanej. Faworyci pojedynku finałowego pokonali w decydującym spotkaniu Roberta Cybulskiego i Wiktorię Adamek 21:16 21:17.

W finale turnieju gry pojedynczej kobiet zmierzyły się Joanna Rudna i Wiktoria Dąbczyńska. Faworytką tego spotkania byłą Joanna Rudna, która zgodnie z przewidywaniem wygrała gładko pierwszego seta. Niestety w drugim doznała poważnej kontuzji i oddała pojedynek. Mistrzynią Polski została świeżo upieczona młodzieżowa mistrzyni Polski Wiktoria Dąbczyńska.

W finale gry pojedynczej mężczyzn zmierzyli się Adrian Dziółko i Mateusz Świerczyński. Mistrzem Polski po dwu setowym pojedynku został faworyt tej gry Adrian Dziółko, obrońca tytułu mistrzowskiego, który pokonał rywala w stosunku 21:17 21:12

Finał gry podwójnej mężczyzn był niezwykle emocjonujący. Zmierzyli się w nim Adam Cwalina/Przemysław Szydłowski i Przemysław Wacha/Michał Łogosz, niezwykle doświadczeni zawodnicy, mający na koncie wiele tytułów mistrzów Polski. Wygrali Wacha i Łogosz po dwu setowym pojedynku zakończonym wynikiem 21:11 21:17.

Olga Miksza/Magdalena Świerczyńska i Wiktoria Dąbczyńska/Aleksandra Pająk rywalizowały w finale gry podwójnej kobiet. Po trzysetowym pojedynku zwyciężyły Dąbczyńska i Pająk.

Gościem finałów 56. Indywidualnych Mistrzostw Polski w Badmintonie był Marek Malinowski, członek zarządu Województwa Podlaskiego, który podkreślił, że Urząd Marszałkowski zawsze będzie wspierał najważniejsze wydarzenia sportowe na Podlasiu.

- W tym roku zwiększyliśmy pulę środków wydawanych z budżetu Województwa Podlaskiego na sport, między innymi na kluby sportowe. Będziemy to kontynuować w następnych latach - zaznaczył Marek Malinowski. - Myślę, że właśnie dzięki tego typu imprezom młodzi ludzie, którzy zaczynają swoją karierę sportową, będą zachęceni do uprawiania tego pięknego sportu - ocenił.

Głównym partnerem 56. IMP były marki: Podlaskie i Wschodzący Białystok, Województwo Podlaskie, Miasto Białystok, partnerem organizacyjnym był Polski Związek Badmintona, a technicznym firma Yonex Polska. Organizatorami mistrzostw Polski były PZBad, POZB, Białostocka Szkoła Badmintona, Klub Sportowy Białystok oraz Sportlen.

Wyniki finałów
Gra mieszana: Paweł Śmiłowski/ Magdalena Świerczyńska - Robert Cybulski/Wiktoria Adamek 21:16 21:17

Gra podwójna kobiet: Wiktoria Dąbczyńska/Aleksandra Pająk - Olga Miksza/Magdalena Świerczyńska 21:19 16:21 21:18

Gra podwójna mężczyzn: Przemysław Wacha/Michał Łogosz - Adam Cwalina/Przemysław Szydłowski 21:11 21:17

Gra pojedyncza kobiet: Joanna Rudna - Wiktoria Dąbczyńska 21:7, 5:2 pojedynek zakończony z powodu kontuzji Joanny Rudnej wygrała Wiktoria Dąbczyńska.

Gra pojedyncza mężczyzn: Adrian Dziółko - Mateusz Świerczyński 21:17 21:12