Badminton. SKB Litpol Malow Suwałki po raz 19. drużynowym mistrzem Polski

SKB Litpol Malow Suwałki mistrz Polski 2022
SKB Litpol Malow Suwałki mistrz Polski 2022 B. Pieklik
Po niesamowitym finałowym meczu SKB Litpol-Malow pokonał 4:3 ABRM Warszawa i został już po raz 19. drużynowym mistrzem Polski. Brązowe medale dla Hubala Białystok.

Turniej finałowy Lotto Ekstraligi odbył się w Józefosławiu. Wzięły w nim udział cztery najlepsze drużyny po sezonie zasadniczym: SKB Litpol Malow Suwałki, Hubal Białystok, Unia Bieruń oraz ABRM Warszawa.

W spotkaniach półfinałowych suwalczanie zagrali z broniącymi tytułu badmintonistami Hubala Białystok, a Unia z ABRM. Derby Podlaskiego zakończyły się zwycięstwem SKB Litpol Malow Suwałki 4:2. W drugim półfinale Akademia Badmintona Roberta Mateusiaka (ABMR) Warszawa pokonała Unię Bieruń także 4:2.

Finałowemu spotkaniu towarzyszyły ogromne emocje. Mecz stał na niezwykle wysokim poziomie i dostarczył kibicom niesamowitych wrażeń. Walka w każdym z siedmiu spotkań toczyła się punkt za punkt, set za set. Więcej szans w tegorocznych rozgrywkach dawano drużynie ze stolicy. Drugi w przewidywaniach o mistrzowskiego tronu był Hubal. Niestety, kontuzje pozbawiły szans białostoczan na nawiązanie walki o złoto. Dopiero trzeci w kolejności był SKB Litpol Malow Suwałki.

W finale suwalczanie zagrali koncertowo. Najpierw w grze podwójnej suwalski debel Robert Cybulski, Przemysław Szydłowski pokonał Micłosza Bohata z Wiktorem Treckim 2:0. W grze deblowej pań górą były zawodniczki ABRM i stan meczu wyrównał się.

W kolejnym pojedynku Danylo Bosniuk odniósł przekonywujące zwycięstwo nad Bartoszem Krajewskim 2:0, ale ponownie ABWR doprowadził do remisu po wygranej aktualnej wicemistrzyni Europy Kirsty Gilmour z Kamilą Augustyn także w dwóch setach.

W kolejnym meczu Emil Holst ponownie wyprowadził SKB Litpol Malow na prowadzenie 3:2 za sprawą zwycięskiego pojedynku 2:1 (15:6, 12:15 i 15:9) z Mateuszem Dubowskim. Do zwycięstwa suwalczanom brakowała już tylko jedna wygrana. ABRM Warszawa jednak nie zamierzał kapitulować. Aktualna mistrzyni kraju Zuzanna Jankowska pokonała Uljanę Wolską 2:1 (7:15, 15:12, 15:6).

O mistrzostwie Polski decydował więc ostatni mecz w grze mieszanej, w którym Kamila Augustyn i Danylo Bosniuk zmierzyli się z bardziej ograną parą reprezentantów Polski Miłoszem Bohatem i Magdaleną Świerczyńską. Kamila Augustyn wielokrotnie udowadniała, że w decydujących momentach w swojej długiej karierze pokazywała wielką klasę i tak też było i w tym arcyciekawym, mistrzowskim starciu. Chociaż pierwszego seta suwalscy badmintoniści przegrali dosyć gładko i szybko, bo już po 12 minutach, to kolejne dwa padły łupem suwalczan (15:11, 15:13) i w suwalskiej ekipie zapanowała wielka radość.

W Lotto Ekstraliga Badmintona w sezonie 2021/2022 mistrzowską drużynę SKB Litpol Malow Suwałki reprezentowali:

Kamila Augustyn, Ulyana Volska, Maria Ulitina, Oliwia Niedźwiedzka, Karolina Szubert, Aleksandra Goszczyńska, Anastasiya Khomich, Michał Sobolewski, Michał Łogosz, Łukasz Moreń, Robert Cybulski, Danilo Bośniuk, Emil Holst, Przemysław Szydłowski, Mateusz Świerczyński, Adam Szolc.

W spotkaniu o brązowy medal Hubal Białystok pokonał Unię Bieruń 4:2.

Półfinały:
SKB Litpol-Malow Suwałki - Hubal Białystok 4:2
Robert Cybulski/Przemysław Szydłowski - Paweł Śmiłowski/Wojciech Szkudlarczyk 2:0 (15-8, 15-10)
Kamila Augustyn/Uljana Wolskaja - Polina Buhrowa/Mariia Stolarenko 0:2 (9-15, 8-15)
Danylo Bosniuk - Michał Rogalski 2:1 (15-6, 10-15, 15-11)
Mateusz Świerczyński - Maciej Poulakowski 2:0 (15-8, 15-9)
Maria Ulitina - Polina Buhrowa 1:2 (6-15, 15-13, 13-15)
Danylo Bosniuk/Kamila Augustyn - Paweł Śmiłowski/Agnieszka Wojtkowska (bez gry)
ABRM Warszawa - Unia Bieruń 4:2

Mecz o 3. miejsce
Hubal Białystok - Unia Bieruń 4:2

Mecz o 1. miejsce
SKB Litpol-Malow Suwałki - ABRM Warszawa 4:3
Robert Cybulski/Przemysław Szydłowski - Miłosz Bochat/Wiktor Trecki 2:0 (15-12, 15-9).
Aleksandra Goszczyńska/Karolina Szubert - Kirsty Gilmour/Magdalena Świerczyńska 2:0 (15-9, 15-10)
Danylo Bosniuk - Bartosz Krajewski 2:0 (15-7, 15-9)
Kamila Augustyn - Kirsty Gilmour 0:2
Emil Holst - Mateusz Dubowski 2:1 (15-6, 12-15, 15-9)
Uljana Wolskaja - Zuzanna Jankowska 1:2 (15-7, 12-15, 6-15)
Kamila Augustyn, Danylo Bosniuk - Miłosz Bohat, Magdalena Świerczyńska 2:1