MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bagietki, croissant i foie gras dla smakoszy. Kuchnia francuska według Taste Atlas. Zobacz 10 najpopularniejszych dań z Francji

Anna Daniluk
Kuchnia francuska stawia na jakościowe produkty, prostotę podania i zaprezentowanie umiejętności kucharza. Goście mają czerpać przyjemność z jedzenia nawet z powszechnie dostępnych składników. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć najpopularniejsze dania kuchni francuskiej.
Kuchnia francuska stawia na jakościowe produkty, prostotę podania i zaprezentowanie umiejętności kucharza. Goście mają czerpać przyjemność z jedzenia nawet z powszechnie dostępnych składników. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć najpopularniejsze dania kuchni francuskiej. 123rf.com/gregorylee
Kuchnia francuska to połączenie prostych składników z niewielką ilością luksusowych produktów. Liczy się przyjemność płynąca z jedzenia oraz odpowiedni proces gotowania. Reprezentacja Polski w piłce nożnej czwarty mecz na mundialu 2022 zagra z Francją. W związku z tym przyjrzeliśmy się najpopularniejszym daniom kuchni francuskiej wybranej przez czytelników serwisu Taste Atlas.

W skrócie

Taste Atlas to kompendium wiedzy na temat kuchni świata. Stronę stworzył chorwacki dziennikarz Matija Babić w 2018 roku. Autor wraz z czytelnikami tworzy rankingi porządkujące w jednym miejscu potrawy, restauracje i kuchnie świata. Między innymi pochylono się nad najpopularniejszymi potrawami kuchni francuskiej. Do oglądania meczu Polska-Francja w ramach mundialu 2022 zachęcamy do przyrządzenia polskich i francuskich przekąsek, np. bagietki z serem brie.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć najpopularniejsze dania z Francji według Taste Atlas

TOP 10 najpopularniejszych dań z Francji

  • Ratatouille – prowansalskie danie z warzyw na bazie cukinii, bakłażana, papryki, pomidorów i czosnku. Ratatouille może być jedzony jako samodzielne danie lub dodatek do mięsa, np. pieczonego kurczaka.
  • Crème brûlée – tradycyjny deser z kremu przypominającego budyń waniliowy z charakterystyczną skorupką karmelizowanego cukru. Oryginalną nazwę można tłumaczyć jako „przypalony krem”.
  • Soufflé – suflet to jajeczny deser o delikatnej konsystencji. Lekkości nadają ubite białka, które napowietrzają jajeczną bazę. Suflety można podawać na słodko jako deser lub na wytrawnie w ramach kolacji. Najpopularniejszy jest suflet czekoladowy lub suflet serowy.
  • Foie gras – rodzaj pasztetu przygotowanego z otłuszczonej wątroby gęsi lub kaczek. Delikatna przystawka uważana jest za kontrowersyjną z racji karmienia zwierząt rurką na siłę, aby szybciej utyły. Foie gras najczęściej podawane jest z kromką bagietki i kieliszkiem białego wina.
  • Bisque – wyrazista w smaku kremowa zupa z owocami morza, śmietanki i odrobiną koniaku. Nazwa prawdopodobnie odnosi się do słów bis cuits oznaczający dwukrotne gotowanie. Współcześnie bisque najczęściej gotuje się z homara i krewetek.
  • Éclair – ciasto parzone przełożone śmietankowym kremem i oblane polewą czekoladową to jeden z klasycznych deserów kuchni francuskiej. Współcześnie eklery spotyka się w wielu wersjach, np. oblane różową czekoladą.
  • Makaroniki – bezowe ciastka nadziewane słodkim ganache. Delikatne wypieki o pastelowym kolorze uważane są za dowód artystycznego kunsztu cukiernika. Makaroniki są najpopularniejszymi ciastkami w Paryżu.
  • Baguette – najbardziej charakterystyczny wypiek pochodzący z Francji. W 2022 roku wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Podłużne pieczywo z chrupiącą skórką i miękkim miąższem to symbol prostoty i zarazem umiejętności piekarza.
  • Quiche – wyjątkowy przysmak składający się z ciasta kruchego lub francuskiego wypełnionego masą z jajek, śmietany, serów, grzybów lub warzyw. Quiche serwowany jest na ciepło lub na zimno z sałatką.
  • Croissant – rogaliki z ciasta półfrancuskiego w kształcie półksiężyca. Maślane ciasto jest lekkie w środku i znakomicie smakuje do filiżanki czarnej kawy. Obecnie croissant nadziewany jest kremem pistacjowym, czekoladą lub konfiturą, np. malinową. O poranku do najlepszych francuskich piekarni (boulangeries) potrafią ustawiać się kolejki po kilka śniadaniowych rogali.

Francuskie sery

Trudno wyobrazić sobie francuską kuchnię bez serów. Dojrzewające i pleśniowe sery są kulinarną dumą. Prezydent Charles de Gaulle określił Francję krajem 300 serów. Jednak smakosze serów doliczyli się ich ponad 1000. Wliczane są w to różne gatunki serów i ich wersje smakowe. Wśród nich można wybrać swój ulubiony zestaw do deski serów. Na przykład można podać camembert, roquefort i comté z bagietką, konfiturą z czereśni i winogronami.

Jakie są dania kuchni francuskiej?

Kuchnia francuska to także kolebka cienkich naleśników crêpes. Małą ilość ciasta dokładnie rozprowadza się na patelni, a następnie przekłada świeżym masłem, konfiturą pomarańczową, dżemem, rozpuszczoną czekoladą, świeżymi owocami lub ubitą śmietaną. Innym rodzajem naleśników są galettes wykonane z mąki gryczanej i faszerowane wytrawnymi składnikami, np.:

  • smażonymi grzybami,
  • sadzonym jajkiem,
  • obsmażonym bekonem.

Z kuchni francuskiej wywodzą się też palmiery, czyli ciastka z ciasta francuskiego obsypane cukrem kryształem. Spotykane są też wersje z nadzieniem cynamonowym. Ich forma kojarzy się z uchem świni lub liśćmi palmy.

Ser i ziemniaki według Francuzów

Wbrew pozorom kuchnia francuska ma wiele prostych dań na bazie ziemniaków. Na przykład klasyczna zapiekanka gratin dauphinois składa się z ziemniaków, boczku, śmietanki i startego żółtego sera. Innym kremowym daniem jest aligot, czyli purée ziemniaczane doprawione startym ząbkiem czosnku, śmietanką i roztopionym żółtym serem tomme. Danie jest wysokokaloryczne, jednak smakuje wyjątkowo w zimowe wieczory z kawałkami pieczonej kiełbasy. Ziemniaki są także składnikiem pożywnej sałatki nicejskiej, która nadaje się na lunch.

Zobacz także: Street food po polsku. Rurki z kremem i zapiekanka na podium. Zobacz ranking 6 popularnych dań do zjedzenia na ulicy według Taste Atlas

Źródło:

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Aby gotowanie było jeszcze prostsze

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ciasto popapraniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna