Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bakteria EHEC. Zatrute ogórki. Po ich spożyciu 14 osób zmarło

kp
Bakteria EHEC. Zatrute ogórki trafiły do Niemiec z Hiszpanii. Nie zlokalizowano jeszcze źródła zakażenia
Bakteria EHEC. Zatrute ogórki trafiły do Niemiec z Hiszpanii. Nie zlokalizowano jeszcze źródła zakażenia sxc.hu
Z powodu bakterii escherichia coli znajdującej się w zakażonych warzywach, w Niemczech w ciągu tygodnia zmarło 14 osób, a liczba zakażonych przekroczyła tysiąc, z czego 274 jest w ciężkim stanie.

Bakteria EHEC. Zatrute ogórki

Przypadki zachorowań z powodu zatruć tą baktrią odnotowano także w Czechach, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Austrii.

31-letnia Polka, która potwierdziła zjedzenie warzyw na terenie Niemiec, trafiła do szpitala w Szczecinie z zakażeniem bakterią EHEC - bardzo groźnym szczepem pałeczki okrężnicy escherichia coli. Jak napisał dziennik "Fakt", stan kobiety uległ pogorszeniu i trafiła na oddział intensywnej terapii, w celu oczyszczenia krwi.

Dlaczego te bakterie są takie groźne? W EHEC znajduje się związek toksyczny niszczący drobne naczynia krwionośne, uszkadzający jelita, nerki, a także inne narządy. Szczep EHEC wywołuje najpierw bóle brzucha, później krwawą biegunkę, a także wymioty i wysoką gorączkę.

Niemcy na liście hiszpańskich warzyw zagrożonych bakterią umieścili oprócz ogórków także pomidory, sałatę oraz bakłażany.

Media uspokajają, że w Polsce nie ma powodu do niepokoju. Główny inspektor sanitarny poinformował, że nie zanotowano zachorowań wywołanych werocytotoksycznym szczepem E. coli. "Zaleca się jednak szczególną ostrożność w szczególności w spożywaniu warzyw importowanych z obszarów dotkniętych zachorowaniami lub z krajów wskazywanych jako możliwe źródło zakażenia" - dodał.

Bakterie przeniosły się na warzywach najprawdopodobniej ze skażonej wody, którą zraszano warzywa. Aby pozbyć się bakterii z warzyw, należy umyć je we wrzątku, ponieważ bakteria ginie po 20 minutach w 60°C. Także środki dezynfekujace działają na nią zabójczo.

Należy także pamiętać o dokładnym myciu rąk oraz wszystkich naczyń i przyborów kuchennych, które miały kontakt z warzywami.

E. coli znajduje się w jelicie grubym człowieka i jest pożyteczną bakterią. Jeżeli jednak dostanie się do innych tkanek, może spowodować m.in. zapalenie nerek i układu moczowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i otrzewnej. E. coli znajduje się także w jelicie zwierzęcym i może przedostać się do wód gruntowych wraz ze zwierzęcymi odchodami. Jeżeli skażoną wodą zostaną umyte lub zroszone produkty, mogą one spowodować zakażenie organizmu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna