Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bałam się, ale przekonała mnie bratowa". Zobacz, jak wyglądają szczepienia w domach (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szczepienia przeciwko COVID-19 w domach pacjentów (Białystok, 16.04.2021 r.).
Szczepienia przeciwko COVID-19 w domach pacjentów (Białystok, 16.04.2021 r.). Izolda Hukałowicz
Pacjenci obłożnie chorzy, którzy mają problemy z poruszaniem się, są szczepieni w domach. Docierają do nich lekarze rodzinni lub medycy ze specjalnych wyjazdowych zespołów szczepiących. Towarzyszyliśmy lekarzowi z białostockiego pogotowia ratunkowego, który szczepił dziś sześcioro mieszkańców Białegostoku.

Szczepienia w domach pacjentów wykonywane są zarówno przez punkty populacyjne, jak i specjalne dodatkowe zespoły wyjazdowe. W lutym podlaski NFZ wyłonił pięć takich zespołów wyjazdowych. Ich zadaniem jest szczepienie pacjentów obłożnie chorych - tzw. „leżących” - w domach.

Trzeba działać sprawnie

Jeden z takich wyjazdowych zespołów szczepiących utworzyła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, która szczepi pacjentów w domach już od początku roku.

- W styczniu zaszczepiliśmy w domu 13 osób, w lutym – 33, a w marcu – 71 (z czego 60 to szczepienia zespołu wyjazdowego). Z kolei do 12 kwietnia zespół wyjazdowy przeprowadził jak na razie 60 szczepień w domach pacjentów - informuje Mirosław Rybałtowski, zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

Wśród lekarzy, którzy jeżdżą do domów pacjentów jest Andrzej Kicman, któremu towarzyszyliśmy dziś (16 kwietnia) podczas szczepień w Białymstoku.

Jak mówi Andrzej Kicman, dzisiaj pacjentów jest niewielu - zaledwie 6 osób. Ich liczba ustalana jest tak, aby wykorzystać wszystkie dawki. Ważny jest też dobór pacjentów pod kątem miejsca ich zamieszkania.

- Staramy się szczepić pacjentów, którzy mieszkają w miarę blisko siebie, aby nie podróżować ze szczepionkami po powiecie. Te produkowane przez Pfizera są bowiem nietrwałe i trzeba je zużyć w określonym czasie. Trzeba działać szybko.

Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

Pacjenci z niecierpliwością czekają na wizytę

Wśród pacjentów, którzy przyjęli dziś pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 jest 79-letnia Wiesława Bujko z Białegostoku. Kobieta nie wychodzi z domu, ma duże problemy z poruszaniem się - kilka minut na nogach i przejście paru metrów po pokoju to dla niej duży sukces. Choruje na dnę moczanową, ma dużą przepuklinę oraz problemy z nogami.

Pani Wiesława z córką już od rana czekały na lekarza. Zwykle to rodzina pomaga obłożnie chorym bliskim wypełnić formalności. Pacjentka tylko podpisała się pod ankietą, o resztę zadbała córka. Samo szczepienie poszło niezwykle sprawnie.

- Zupełnie nic nie bolało - cieszy się pani Wiesława. - Każdego dnia córka robi mi zastrzyki insuliny, także jestem do tego przyzwyczajona.

79-latka przyznaje, że miała wątpliwości odnośnie szczepień:

- Kiedy nie mogę zasnąć, włączam tablet i słucham lub czytam różne rzeczy w internecie. I jak tak ostatnio nasłuchałam się opinii, że wszystkie szczepionki są złe, to zaczęłam się bać.

Do zaszczepienia przekonała panią Wiesławę bratowa, która jest lekarzem.

- Gdy dowiedziała się, że mam wątpliwości, to powiedziała, abym absolutnie się nie bała i koniecznie zaszczepiła. A ona ma naprawdę zaawansowaną astmę i poważne kłopoty z oddychaniem. Także pomyślałam, że skoro ona się szczepi, to i ja to zrobię.

Drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 pani Wiesława przyjmie za 5 tygodni.

Zaszczepieni stulatkowie

Andrzej Kicman mówi, że pacjenci obłożnie chorzy cieszą się, że mogą zaszczepić się. Nie mają też silnych reakcji poszczepiennych:

- Jedynie dwie osoby miały gorączkę i o dziwo były to młodsze osoby. Te starsze nie zgłaszały problemów. A dodam, że zaszczepiliśmy nawet dwóch stulatków!

Jak zgłosić osobę obłożnie chorą do szczepienia w domu?

Pacjenci obłożnie chorzy, którzy nie są w stanie dotrzeć do punktów szczepień, powinni zgłosić się do poradni POZ, w których mają złożoną deklarację. To poradnia zadecyduje, czy danej osobie przysługuje domowe szczepienie i jeśli tak, zgłosi swojego pacjenta do punktu wyjazdowego. Pacjenci leżący nie mogą rejestrować się przez Internet lub przez infolinię 989.

Jak informuje podlaski NFZ, w lutym 2021 r punkty populacyjne wykonały 750 szczepień w domach pacjenta, punkty wyjazdowe - 134 szczepienia. Z kolei w marcu wykonano 1314 szczepień w miejscu zamieszkania pacjenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna