Banki nie rozpieszczają oszczędzających. Sprawdź, na jakie oprocentowanie możesz liczyć. „Bez rewolucji w rankingu bankowych depozytów"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wynosi obecnie 5,57 proc. – wynika z danych zebranych przez HREIT.
Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wynosi obecnie 5,57 proc. – wynika z danych zebranych przez HREIT. 1234RF/ ekaterinaphoto
W ostatnim miesiącu 5 banków poprawiło swoją ofertę promocyjnych depozytów, z drugiej strony w przypadku kolejnych 4 instytucji warunki dla oszczędzających pogorszyły się. – Nawet w ramach najatrakcyjniejszych promocji nie znajdziemy w bankach ofert „czystych depozytów” dających więcej niż 7-8 proc. w skali roku – zaznacza analityk Bartosz Turek. Jednocześnie dodaje, że są to oferty mocno ograniczone kwotowo i czasowo, a także wymagające szeregu dodatkowych wymagań. Sprawdź ranking.

Spis treści

Jakie średnie oprocentowanie depozytów bankowych w kwietniu 2024?

Kwiecień nie przyniósł rewolucji w ofertach bankowych depozytów. Jak wskazuje w swojej analizie Bartosz Turek z HREIT, średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych „niemal nie drgnęło". Jak wyjaśnia, wynika to z faktu, że 4 banki pogorszyły ofertę promocyjnych depozytów, tak 5 instytucji postanowiło w ostatnim miesiącu polepszyć warunki kierowane do oszczędzających.

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wynosi obecnie 5,57 proc. – wynika z danych zebranych przez HREIT, co oznacza, że mamy wynik identyczny, jak w marcu 2024. Jednak, jak zaznacza ekspert, z punktu widzenia oszczędzających „stabilne oprocentowanie lokat to i tak dobra informacja po trwających kilkanaście miesięcy obniżkach stawek oferowanych przez banki". Jednocześnie Turek przypomina, że pod koniec 2022 roku przeciętne oprocentowanie promocyjnych depozytów wynosiło 7,54 proc. To o prawie 2 pkt. proc. więcej niż dziś.

Przerwa w cięciu oprocentowania lokat? Wyjaśniamy

– Biorąc za punkt wyjścia końcówkę 2022 roku możemy więc mówić o sporym spadku oprocentowania, ale z drugiej strony te niekorzystne dla oszczędzających zmiany wyraźnie w ostatnich miesiącach wyhamowały. Nawet więcej – w marcu br. widać było nawet oznaki wiosny na rynku depozytowym, bo przeciętne oprocentowanie depozytów wzrosło. Trudno się jednak dziwić takim zmianom, skoro w ostatnim czasie banki zaczęły sceptycznie podchodzić do perspektywy rychłego powrotu obniżek stóp procentowych przez RPP – zauważa Turek.

Zdaniem eksperta, bez tych decyzji koszt pieniądza nie powinien spaść, a z kolei bankom ograniczona została przestrzeń do cięcia oprocentowania. Jednocześnie zaznacza, że „nie wiemy czy jest to trwała zmiana oczekiwań, czy powróci ona na poprzednie tory, jeśli np. zgodnie z przewidywaniami, EBC zacznie niedługo obniżać stopy procentowe".

– Prognozy wykraczające poza najbliższy kwartał czy dwa również sugerują, że obniżki stóp procentowych jeszcze do Polski wrócą. Jeśli tak faktycznie będzie, to i też banki będą w takich okolicznościach dalej cięły oprocentowanie lokat – prognozuje.

Inflacja po stronie oszczędzających

Z dobrych wiadomości dla oszczędzających, oprócz braku pogarszania oferty depozytowej banków, Turek wskazuje na inflację, która wbrew formułowanym jeszcze rok temu przewidywaniom gwałtownie zahamowała lądując w marcu 2024 roku na poziomie 2 proc. – wynika z danych GUS.

– W efekcie osoby, które rok temu zakładały 12-miesięczne lokaty, mogą się dziś cieszyć z zysków, które niespodziewanie okazują się wyższe niż wskaźnik inflacji. I tak w marcu 2023 roku Polacy zakładali w bankach roczne depozyty z przeciętnym oprocentowaniem na poziomie 5,89 proc. Po potrąceniu „podatku Belki” i marcowej inflacji daje nam to 2,7 proc. realnego zysku. To miła odmiana po realnych stratach, które oszczędzający regularnie realizowali przez ostatnich 7 lat tracąc w tym czasie w sumie około 1/4 siły nabywczej posiadanego kapitału – podaje.

Wyższy procent w zamian za zgody i „gwiazdki”

Na czele zestawienia promocyjnych depozytów przygotowanego przez HREIT króluje propozycja z oprocentowaniem na poziomie 8 proc. Jednak, jak to zazwyczaj wygląda w przypadku promocyjnych depozytów, trzeba spełnić kilak dodatkowych warunków. Klasycznymi rozwiązaniami są: limit kwoty, krótki okres korzystania z promocyjnego oprocentowania oraz kierowanie tych ofert do nowych klientów lub co najmniej osób, które przynoszą do banku nowe środki. Nierzadko warunkiem koniecznym jest też aktywne korzystanie z dodatkowych produktów (karta, konto, aplikacja mobilna).

Najlepsza oferta w zestawieniu daje nawet 8 proc., ale po spełnieniu dodatkowych warunków
Na czele zestawienia promocyjnych depozytów znalazła się propozycja z oprocentowaniem na poziomie 8 proc. Jednak konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków. HREIT

To jednak nie wszystkie „gwiazdki”, które banki mogą zastosować przy tworzeniu promocji. Coraz częściej spotkać możemy się z tym, że wymagane będzie od nas regularne zasilanie konta, utrzymywanie minimalnego salda na rachunku i aktywne korzystanie usług płatniczych (karta lub BLIK). Coraz powszechniejszą „innowacją” jest też wymaganie od osób zakładających depozyty udzielania tzw. zgód marketingowych – zaznacza Turek.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu