Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

“Bardaŭskaja Vosień”.Trwa 27.edycja festiwalu białoruskiej poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Zobacz zdjęcia z Bielska Podlaskiego

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Powrót "Jesieni Bardów'
Powrót "Jesieni Bardów' Piotr Łozowik
W piątek (28.10) "Bardauskaja Vosień" ponownie zawitała do Bielska Podlaskiego. Tym razem imprezę organizuje Fundacja Tutaka, formuła jest zmieniona, a artyści wystąpili w nowiutkiej, wypełnionej po brzegi, sali domu kultury. Gwiazdą wieczoru był charyzmatyczny Źmicier Vajciuškevič z projektem WT-Trio.

"Bardauskaja Vosień 2022"

Festiwalu białoruskiej poezji śpiewanej i piosenki autorskiej czyli popularna Jesień Bardów wróciła do kulturalnego kalendarza Podlasia. Organizacją tej kultowej imprezy została Fundacja Tutaka. Tegoroczna “Bardaŭskaja Vosień” przebiega w zmienionej formule. To cały czas przede wszystkim muzyka, ale już bez części konkursowej. Zamiast konkursu organizatorzy postanowili wprowadzić do programu elementy literatury i teatru.

Oprócz koncertów w Bielsku Podlaskim, artyści odwiedzą

  • Hajnówkę
  • Białystok
  • Gródek

Zobacz archiwalne zdjęcia z "Jesieni Bardów 2015":

Pierwszym akcentem tegorocznej edycji "Bardów" był koncert dla uczniów w II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Wystąpiła wokalistka, autorka piosenek i utworów poetyckich Kaciaryna Vadanosava. Artystce towarzyszyła córka -Stefka - oraz gitarzysta Vasil Jarmołenko. Następnie impreza przeniosła się do Bielskiego Domu Kultury, gdzie około 18 imprezę oficjalnie otwarto.

"Bardauskaja Vosień" wraca do Bielskiego Domu Kultury

Bardauskaja Vosień pierwszy raz ujrzał światło dzienne prawie 30 lat temu i od zawsze była związana z Bielskiem Podlaskim i tamtejszym domem kultury. To jedyny w województwie podlaskim, a zarazem największy i najstarszy na świecie, festiwal prezentujący piosenkę autorską i poezję śpiewaną w języku białoruskim. "Jesień Bardów" stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej. Łączy też w sobie różne style i kierunki.

W piątek (28.10) w BDK-u licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać dwóch koncertów oraz uczestniczyć w dyskusji, podczas której wspominano postać Michała Aniepadystaua*. Poprowadził ją dziennikarz, reżyser i białoruski działacz, Mikołaj Wawrzeniuk. Wręczona została również nagroda - im. Michała Aniempadystawa - białoruskiemu autorowi okładki. Wyróżniony został Anatol Łazar.

Część muzyczna stała na bardzo wysokim poziomie o czym świadczyły żywiołowe reakcje publiczności. Na scenie zaprezentowali się:

  • Białoruska niezależna grupa teatralna „Kupalaŭcy”**
  • Źmicier Vajciuškevič wraz z fortepianistą Kanstancinam Haraczym i kontrabasistką gitarową Ludmiłą Krukoŭskaj. Jako WZ-TRIO

Bardauskaja Vosień 2022. Występ grupy „Kupalaŭcy”

"Bardauskaja Vosień" w Białymstoku i w Gródku

W sobotę impreza przeniesie się do Białegostoku, gdzie w Białostockim Teatrze Lalek o godz. 19.30 odbędzie się premiera spektaklu grupy "Kupałaucy" pt. „37-22", w reż. Andrej Saucanka. Przewidziano też prezentację książki „Nierozstrzelana" oraz dyskusję wokół Nocy Poetów i współczesnej białoruskiej poezji więziennej. Muzycznym akcentem będzie występ Siarhieja Budkina.

Niedziela to ostatni dzień festiwalu "Bardauskaja Vosień". Zacznie się o godz. 15.00 w Gminnym Centrum Kultury w Gródku. Co w programie?

  • koncert Jana Karpowicza - miejscowego barda, lidera zespołu Chutar
  • spotkanie z Uładzimirem Arlowem, jednym z bardziej znanych i poczytnych pisarzy białoruskich
  • występ muzyczny Ramana Arłoua
  • solowy koncert kultowego, białoruskiego muzyka Źmiciera Vajciuškeviča

Występ WZ-Trio w ramach festiwalu "Bardauskaja Vosień" w Bielskim Domu Kultury

Finał w białostockiej Zmianie Klimatu

Koncert zamykający tegoroczną edycję festiwalu "Bardauskaja Vosień" rozpocznie się w niedzielę o godz. 18.00 w klubie Zmiana Klimatu. Na scenie pojawi się laureat konkursu młodych bardów z minionych lat, znany podlaskiej publiczności muzyk Jauhien Baryšnikaŭ. Wystąpi również Palina.

Uczestnicy festiwalu podkreślają, że wymiar polityczny jest na tym festiwalu równie ważny jak wymiar artystyczny. To właśnie na "Jesieni Bardów" białoruscy twórcy mogą bez skrępowania mówić o skomplikowanej sytuacji politycznej w swoim kraju. Ze sceny wybrzmiały również zdecydowane słowa wsparcia skierowane w stronę Ukraińców. Tym samym głosem mówią również organizatorzy

Tak jak zawsze festiwal wspiera wolnościowe dążenia Białorusinów. Dbamy oto, by nie stawiano znaku równości między obywatelami, a reżimem Łukaszenki
– mówiła Justyna Pormańczuk z Fundacji „Tutaka”

Zobacz na zdjęciach jak przebiegała impreza i kto zasiadł na widowni w Bielsku Podlaskim

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

*Michał Aniepadystaŭ, przedwcześnie zmarły w 2018 roku malarz, grafik, fotograf i poeta, przez wiele lat związany był z festiwalem “Bardaŭskaja Vosień” i był jego dobrym duchem.

**Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały stracił cały zespół w sierpniu 2020 r. Aktorzy w geście solidarności zaprzestali pracy po zwolnieniu dyrektora Pawła Latuszki. Część zdecydowała się kontynuować działalność w podziemiu jako grupa „Kupalaŭcy”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna