Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo szybki pechowiec

Miłosz Karbowski
Paweł Godlewski nie pojedzie do Pekinu reprezentować Polski, bo nie mógł udowodnić, że ma wystarczającą wadę wzroku
Paweł Godlewski nie pojedzie do Pekinu reprezentować Polski, bo nie mógł udowodnić, że ma wystarczającą wadę wzroku Archiwum
Białystok. Paraolimpijczycy też mają surowe wymogi, którym muszą sprostać, by pojechać na igrzyska.

Niepełnosprawni sportowcy o medale w Pekinie będą rywalizować dwa tygodnie po zdrowszych kolegach, w dniach 6-17 września. W stolicy Chin wystartuje szóstka reprezentantów Startu Białystok. Z szansami na medale.

Najlepszy w kraju

Niestety, swojej nie otrzyma utalentowany sprinter Paweł Godlewski. 22-letni zawodnik startuje w konkurencji niedowidzących. Podczas mistrzostw Polski w Szczecinie uzyskał bardzo dobre wyniki: 10,80 na 100 metrów i 22,60 na 200 m. Zdobył dwa złote medale.
- Prezydent Szczecina uhonorował go nagrodą dla najlepszego biegacza imprezy - mówi jego opiekun, trener Podlasia Białystok Jerzy Leszkiewicz. - Niestety, choć w swojej kategorii w kraju jest na 1. miejscu, na igrzyska pojadą słabsi.
Problem tkwi w braku oficjalnego potwierdzenia wady wzroku Godlewskiego.

Nieuchwytna komisja

Prosta sprawa, jak się wydaje, jest skomplikowana. Tłumaczy ją prezes białostockiego Startu Ryszard Rodzik:
- Paweł Godlewski "wypłynął" dopiero niedawno. Ma badania lekarza z Białegostoku, jednak to wystarcza jedynie do startu w zawodach krajowych. Na paraolimpiadę potrzebne jest badanie oficjalnej komisji, która zbiera się tylko w czasie mistrzostw świata i Europy. Pech w tym, że w 2007 roku mistrzostwa Europy, planowane w Białymstoku, się nie odbyły, co było zresztą dziwną decyzją światowego komitetu paraolimpijskiego. W roku igrzysk mistrzostw natomiast nigdy nie ma. Paweł nie miał jak przejść badań - mówi "Współczesnej" Rodzik.
Realne szanse na medale mają: znakomita suwalska pływaczka Joanna Mendak, kulomiot Krzysztof Smorszczewski, a także strzelec startujący w konkurencji pistoletu pneumatycznego, rekordzista świata Wojciech Kosowski.

Sportowcy ze Startu Białystok w Pekinie

Lekkoatletyka: Anna Raszczuk (kula, dysk, kategoria porażenie mózgowe); Krzysztof Smorszczewski (kula, kat. amputowani).
Pływanie: Joanna Mendak - startując w zawodach sportowców zdrowych reprezentuje macierzysty klub Olimpijczyk Suwałki (kat. niedowidzący); Anna Omielan (kat. amputowani).
Strzelectwo: Wojciech Kosowski (kat. na wózkach).
Tenis stołowy: Barbara Barszcz (kat. na wózkach).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna