MKTG SR - pasek na kartach artykułów

BCO współpracuje z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego. Dla profilaktyki i szybszej diagnostyki raka piersi

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
W ubiegłym roku w Białostockim Centrum Onkologii raka piersi rozpoznano u blisko 500 pacjentów, do 16 sierpnia b. r. rozpoznań jest już prawie 400
W ubiegłym roku w Białostockim Centrum Onkologii raka piersi rozpoznano u blisko 500 pacjentów, do 16 sierpnia b. r. rozpoznań jest już prawie 400 BCO
W Białostockim Centrum Onkologii ruszyła pierwsza w Polsce platforma, służąca do współpracy z placówkami POZ w zakresie zgłaszania pacjentek na badania profilaktyczne raka piersi. Kobiety mogą liczyć na szybszą diagnostykę.

Białostockie Centrum Onkologii może pochwalić się uruchomieniem pierwszej w kraju platformy, która służy do współpracy z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego. To ważna informacja dla pacjentek, które chcą wykonać profilaktyczne badania piersi.

- Cieszę się, że to właśnie nasze centrum, jako pierwszy ośrodek onkologiczny na mapie Polski, ma możliwość korzystania z tego udogodnienia. Jesteśmy przykładem dla innych województw, że łącząc siły możemy działać jeszcze sprawniej niż do tej pory, oczywiście dla dobra naszych pacjentów - mówi Magdalena Borkowska, dyrektor BCO i dodaje: Chcemy, by efektem nawiązanej współpracy z Podlaskim Związkiem Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego było zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne wśród kobiet i wykrywanie niepokojących zmian w piersiach na wczesnym etapie zaawansowania choroby. Z pewnością, ta platforma to niezwykle przydatne i unikatowe w skali kraju narzędzie, które pomaga lekarzom POZ na szybką reakcję i przekierowanie pacjentek do naszego centrum, gdzie natychmiast możemy rozpocząć proces diagnostyczny, a jak wiemy, w przypadku nowotworów to czas odgrywa kluczową rolę.

Zobacz też:Supraśl. Pobiegną dla chorych na raka. Trzecia edycja OnkoRunu już we wrześniu. Jak zapisać się na bieg?

Program dedykowany jest grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, czyli do kobiet w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii. W systemie lekarze mogą rejestrować także pacjentki spoza ww. grupy wiekowej, u których występują dolegliwości w obrębie piersi, tj.: guz, wyciek, wciągnięcie brodawki.

W 2021 roku mamy rozpoznanych 390 przypadków raka piersi. Pacjentki często bagatelizują niepokojące zmiany lub odwlekają terminy badań profilaktycznych, co skutkuje gorszym rokowaniem. Lekarze pierwszego kontaktu mają najczęstszy kontakt ze swoimi pacjentami, dlatego też powstał pomysł, żeby to oni zachęcili i zmotywowali kobiety do badań – zaznacza dr n. o zdr. Elżbieta Potentas, kierownik i koordynator organizacyjny Centrum Chorób Piersi BCO i wyjaśnia - Zgłoszone pacjentki zostaną umówione na badanie lub wizytę w BCO, gdzie w razie potrzeby nastąpi też dalsza diagnostyka. Widzimy już pierwsze pozytywne efekty funkcjonowania platformy i zachęcamy Państwa do zgłaszania kolejnych podmiotów.

W fazie testowej, sprawdzającej poprawność funkcjonowania nowego narzędzia, z platformy korzystało osiem placówek POZ. Na ten moment Porozumienie Zielonogórskie zgłosiło czterdzieści niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

- Od wielu lat obserwujemy pogarszającą się zgłaszalność kobiet na badania profilaktyczne a wzrost ilości nowych zachorowań na choroby nowotworowe. Zmiany uwarunkowań prawnych, organizacyjnych, finansowych doprowadziły do sytuacji w której profilaktyczna mammografia wykonywana jest w zaledwie 30 proc. Problemem jest dotarcie do kobiet z zaproszeniem na badanie lub przekazanie informacji o możliwości wykonania badań profilaktycznych – zauważa dr Joanna Zabielska-Cieciuch, wiceprezes Zarządu Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie - Dlatego inicjatywa Białostockiego Centrum Onkologii spotkała się z ogromną aprobatą naszego środowiska. Wykorzystanie nowoczesnych technologii na pewno wpłynie na zwiększenie ilości wykonywanych badań profilaktycznych. Nie wymaga ze strony personelu dużego nakładu czasu, a pacjentkom daje komfort indywidualnego umówienia się na badanie w dogodnym terminie.

Po zarejestrowaniu i wysłaniu danych pacjentki w systemie przez lekarza POZ, osoba kierująca otrzymuje komunikat o prawidłowym dodaniu danych, a to oznacza, że zostały przesłane do BCO. W centrum rejestratorki medyczne na bieżąco kontaktują się z pacjentkami i umawiają panie na badanie lub wizytę w Poradni Chorób Piersi.

W ubiegłym roku w Białostockim Centrum Onkologii raka piersi rozpoznano u blisko 500 pacjentów, do 16 sierpnia br. tych rozpoznań jest prawie 400. W 2020 roku w BCO wykonano ponad 9 tysięcy mammografii i ponad 7 tysięcy USG piersi. W roku bieżącym blisko 8 tysięcy pacjentek miało badanie mammograficzne, USG piersi – prawie 6 tysięcy (stan na 16.08.2021).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: BCO współpracuje z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego. Dla profilaktyki i szybszej diagnostyki raka piersi - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna