Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Becikowe? A badania są?

Katarzyna Chojnowska
- Gdyby chodziło tylko o mnie, pewnie nie robiłabym tych wszystkich badań, ale tu chodziło o zdrowie mojego dziecka - mówi ełczanka Anna Świeczko, mama Antoniego
- Gdyby chodziło tylko o mnie, pewnie nie robiłabym tych wszystkich badań, ale tu chodziło o zdrowie mojego dziecka - mówi ełczanka Anna Świeczko, mama Antoniego
Pieniądze od państwa dostaną tylko te mamy, które od 10. tygodnia ciąży będą pod opieką ginekologa.

Badania:

Badania:

Obowiązkowe badania podczas ciąży:
w 10. tygodniu:
-grupa krwi i Rh
- przeciwciała odpornościowe
- morfologia krwi
- badanie ogólne moczu
- badania stężenia glukozy we krwi na czczo
- VDRL
w kolejnych okresach:
- badanie ultrasonograficzne
- przeciwciała anty-Rh (15.-20. tydzień ciąży)
- badania stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (24. - 28. tydzień ciąży)

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada tego roku. Każda świeżo upieczona matka ubiegająca się o "becikowe" (tysiąc zł), będzie musiała złożyć zaświadczenie potwierdzające, że była pod opieką lekarza od 10. tygodnia ciąży aż do samego porodu. Jak przyznają ginekolodzy z Ełku, większość przyszłych mam robi wszystkie wymagane badania.

- Ciężarne, które nie mają pełnej karty badań to sporadyczne przypadki - mówi jedna z położnych ełckiego szpitala. - Większość chodzi na badania regularnie, niektóre nawet częściej niż wymagane minimum.

Matki chcą mieć pewność

Lekarze zauważają, że dzieci rodzi się obecnie nieco więcej niż w latach poprzednich. Inny jest także przedział wiekowy kobiet, które zachodzą w ciążę. Czterdziestoletnia ciężarna od dłuższego czasu nie jest już zaskoczeniem. To samo dotyczy bardzo młodych dziewcząt. Pacjentki w wieku 16-17 lat pojawiają się częściej w gabinetach ginekologicznych. Każda z nich powinna przechodzić regularne badania.

- Nie wyobrażam sobie, żeby jakaś kobieta nie robiła badań w czasie ciąży - dziwi się ełczanka Beata Paszukow, od dwóch dni mama bliźniaków. - Ja nie mogłam się doczekać, żeby sprawdzić, czy dzieci są zdrowe, jak wyglądają i czy wszystko z nimi w porządku.

Badania są bardzo ważne

Nawet w przypadku ciąży o prawidłowym przebiegu każda przyszła mama powinna wykonać szereg badań. Dodatkowo sprawdzane są inne parametry dotyczące zdrowia dziecka.

Dlatego część badań wykonuje się wyłącznie w ustalonym terminie. Jednym z nich jest USG, które należy przejść w 10., 20. i 30. tygodniu ciąży. Podobnie sprawa wygląda w przypadku badania stężenia glukozy we krwi czy przeciwciał anty-Rh.

- Podczas USG można zobaczyć, jak dziecko się rozwija - mówi Beata Paszukow. - Już na przełomie 4. i 5. miesiąca widać było, że to mały człowieczek. Nie spodziewałam się, że to tak szybko.

Nie tylko chęć zobaczenia rosnącego w brzuchu maleństwa przekonuje przyszłe mamy do robienia badań w trakcie ciąży.

- Badania są bardzo ważne, często decydują o losie dziecka. Dzięki nim wiemy, czy ciąża rozwija się prawidłowo - tłumaczy Bogusław Falkowski, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego ełckiego szpitala Pro-Medica. - Gdy pojawiają się nieprawidłowości, wtedy ciążę traktujemy szczególnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna