Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą nerwy i kolejki

Aleksandra Szyc-Kaczyńska [email protected]
Dziennie po sto osób przychodzi do Urzędu Miejskiego w Łomży w sprawie dowodów - potwierdza urzędniczka, Sabina Łaska.
Dziennie po sto osób przychodzi do Urzędu Miejskiego w Łomży w sprawie dowodów - potwierdza urzędniczka, Sabina Łaska. A. Gardocki
Łomżyńskie Tysiące mieszkańców regionu wciąż nie dopełniło obowiązku wymiany starych dowodów

Aby wymienić stary dowód na nowy idą do właściwego urzędu miasta lub gminy należy zabrać ze sobą:
2 aktualne fotografie z całkowicie odsłoniętym lewym uchem (bez. kolczyka), dowód wpłaty 30 złotych na wskazane w urzędzie konto, odpis skrócony aktu urodzenia (lub małżeństwa), gdy został sporządzony w innej miejscowości niż ta, w której wymieniamy dokument. Warto pamiętać, że zarówno złożenie wniosku jak i odbiór nowego dowodu wymaga osobistego stawienia się wnioskodawcy. Przy odbiorze nowego dowodu osobistego należy mieć przy sobie stary dokument tożsamości.

Urzędnicy w Kolnie będą pracować w soboty, w Grajewie są ulgi u fotografów, a wszystko dlatego, że jeszcze tysiące z nas nie wymieniło dowodów.

Tylko w Łomży stary na nowy dowód osobisty wymienić musi jeszcze ponad 6 tysięcy mieszkańców. W Grajewie ponad 3 tys. a w Kolnie 1,5 tysiąca mieszkańców. Kolejki w urzędach zmniejszyły się, kiedy minister zapowiedział, że stare dowody stracą ważność dopiero w marcu przyszłego roku, ale urzędnicy radzą, by wniosek na wymianę dokumentu złożyć do końca tego roku.

Burmistrz posłuchał ludzi
Od najbliższej soboty poczynając w każdą kolejną aż do końca roku urzędnicy z Działu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych będą pracować od godz. 10 do 14.

- Jak zobaczyłem te kolejki przed drzwiami i zdenerwowanych ludzi zapytałem co mam zrobić, żeby im to ułatwić i pojawił się postulat, by urząd był czynny w sobotę - wyjaśnia powody decyzji Andrzej Duda, burmistrz Kolna. - Takie mamy czasy, że ludzie dużo pracują, a nie każdy może dostać urlop na załatwienie sprawy w urzędzie. Chcemy ludziom ułatwić wymianę dokumentów, żeby potem nie było niepotrzebnej nerwowości.

A nerwy są, szczególnie kiedy urzędnicy muszą tłumaczyć, czy pomagać w wypełnianiu wniosków starszym ludziom, a to trwa, mimo, że urząd oddelegował dwie stażystki do pomocy przy wypełnianiu wniosków. Tworzą się kolejki, ludzie tracą cierpliwość.

- Dlatego zachęcamy, by przychodzić w soboty, wtedy będzie więcej czasu i spokoju - mówi burmistrz Duda.

Ci, którzy nie są w stanie przyjść sami do urzędu, mogą liczyć na wizytę urzędników w domu. Wystarczy tylko zadzwonić i się umówić.

- Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych - mówi Alicja Kopczyńska, kierownik USC w Małym Płocku.

Tańsze zdjęcie w Grajewie
Teraz na nowy dowód trzeba czekać około trzech tygodni. Po nowym roku, kiedy na urzędy ruszą tysiące właścicieli starych dokumentów tożsamości ten czas z pewnością się wydłuży. A nowy dokument jest potrzebny u lekarza, w banku, u notariusza.

- My nie możemy nikogo przymusić, by do nas przyszedł wymienić dowód, ale lepiej to zrobić teraz, kiedy jest w miarę spokojnie, mniej kolejek, mniej nerwów - tłumaczy Karol Szerszeń, naczelnik wydziału spraw obywatelskich w Urzędzie Miasta w Grajewie. - To przecież nieuniknione, dowód trzeba wymienić.

Może fakt, że będą mogli zrobić taniej zdjęcie zmobilizuje mieszkańców do wypełnienia obowiązku pomyśleli urzędnicy w Grajewie. Od końca października do końca roku dwa zakłady fotograficzne na ul. Wojska Polskiego i Ełckiej w Grajewie dadzą 10 proc. zniżkę na zdjęcia do dowodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna