MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą ostre cięcia na oddziałach

Julia Szypulska
Na oddziale wewnętrznym, gdzie chorych doglądają np. onkolodzy, dyżury są już łączone. Ich łączenie jest generalnie jednym z elementów planu naprawczego.
Na oddziale wewnętrznym, gdzie chorych doglądają np. onkolodzy, dyżury są już łączone. Ich łączenie jest generalnie jednym z elementów planu naprawczego. J. Szypulska
Suwałki. Prywatyzacji suwalskiego szpitala nie będzie. Nie powtórzą się też kolejne grupowe zwolnienia. Zamiast tego będą nowe usługi i łączenie szpitalnych oddziałów. To założenia nowego planu restrukturyzacji placówki, którym właśnie zajmuje się rada społeczna szpitala.

- Wkrótce wyrazimy w tej sprawie opinię - zapowiada jej przewodniczący Jan Kazimierz Orłowski.

Miało się to stać już ponad miesiąc temu, ale przedstawiony wówczas plan naprawczy spotkał się z krytyką rady. Jej członkowie podczas burzliwej dyskusji uznali, że jest niedopracowany i brakuje w nim wielu szczegółów. Grzegorz Gałązka, dyrektor szpitala, poprosił wówczas o dodatkowy czas na uzupełnienie programu.

- Nasze uwagi zostały uwzględnione - ocenia dokument Orłowski.
Co obecnie zawiera plan restrukturyzacji?

Przede wszystkim znikł najbardziej kontrowersyjny pomysł przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego.

- Działania naprawcze dopasowaliśmy do obecnej formy prawnej - mówi dyr. Gałązka.

Są one zaplanowane na najbliższe dwa lata. Według wyliczeń dyrektora, w 2010 roku szpital powinien już samofinansować się. Spore, bo około 2,5 mln zł oszczędności, mają przynieść zwolnienia pracowników. Jak pisaliśmy, w lipcu otrzymało wypowiedzenia prawie 80 osób. Pracę ma jednak stracić jeszcze około 20.

- Nie będą to zwolnienia grupowe - zapowiada Gałązka. - Odejdą tylko ci, którym skończy się umowa o pracę, albo mający uprawnienia emerytalne.

Zmniejszy się też liczba szpitalnych łóżek. Jednak nie o ponad 100, jak pierwotnie zakładał plan, ale o 80. Odbyć się to ma m.in. przez łączenie oddziałów - na przykład okulistyki i laryngologii, co już się rozpoczęło. Plan zakłada też łączenie dyżurów lekarskich. To kolejna zmiana w programie. Wcześniej dyrekcja proponowała bowiem zmianowy system pracy, co medycy mocno oprotestowali.

W ramach oszczędności planowana jest też likwidacja przyszpitalnej kotłowni oraz przekazanie pralni prywatnej spółce. Sam koszt oleju opałowego to kilkaset tysięcy rocznie.

Program wskazuje też dziedziny, dzięki którym szpital mógłby zarabiać. W tym celu planowane jest uruchomienie dodatkowych usług medycznych. Należy do nich na przykład neurochirurgia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna