Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą pieniądze na pasze

Barbara Kociakowska [email protected]
Rolnicy, którzy posiadają krowy, do trwałych użytków zielonych otrzymują dodatkową płatność – tzw. "zwierzęcą“. W tym roku wynosi ona 307 zł/ha.
Rolnicy, którzy posiadają krowy, do trwałych użytków zielonych otrzymują dodatkową płatność – tzw. "zwierzęcą“. W tym roku wynosi ona 307 zł/ha.
Termin wypłaty płatności bezpośrednich się nie zmienia. Co roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczyna robić przelewy 1 grudnia.

Choć agencja na wypłatę dopłat bezpośrednich ma czas do końca czerwca, w ostatnich latach tempo było dość szybkie. Rolnicy mają więc nadzieję, że i w tym roku nie będą musieli długo czekać na unijne wsparcie.

Jak mówi Stefan Krajewski, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, już wczoraj pierwsze pieniądze były przelewane na konta rolników.

Dobre tempo
Do końca minionego tygodnia POR ARiMR wydał ponad 51 tys. decyzji dotyczących przyznania płatności bezpośrednich (ale nie wysłał ich do rolników) i przekazał do warszawskiej centrali ponad 50,8 tys. listów zleceń płatności. Dla porównania - w tym roku wnioski o płatności bezpośrednie złożyło ponad 80 tys. osób.

Bardziej zaawansowana jest wypłata płatności z tytułu ONW (niekorzystnych warunków gospodarowania). Agencja wypłaca je bowiem już od 16 października. W województwie podlaskim pieniądze z tytułu ONW otrzymało już ponad 50 tys. osób (na 70 tys. osób, które się o nie ubiegały). W sumie rolnicy otrzymali już z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania 119 mln zł, podczas gdy łączna suma wszystkich należności - razem z wnioskami oczekującymi - wynosi 140 mln zł.

Brak decyzji to dobry znak
Przypomnijmy, że w tym roku - po raz pierwszy - gospodarze nie otrzymują z agencji decyzji o przyznaniu im płatności obszarowych.

- Powinni być tego świadomi, bo podkreślamy to przy każdej okazji - mówi Stefan Krajewski. - Decyzje wysyłamy tylko do tych osób, których płatności zostały pomniejszone.
Dodaje, że każdy rolnik, jeśli bardzo chce takową decyzję otrzymać, może zgłosić się po nią do ARiMR. Zostanie mu wydana kopia.

Ile do hektara

Jak już pisaliśmy we wcześniejszych wydaniach, rolnicy którzy w tym roku złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie mogą liczyć na następujące stawki dopłat:

Jednolita Płatność Obszarowa (JPO) - 731,72 zł/ha;

uzupełniająca płatność podstawowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin - 211,80 zł/ha;

płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją) - 1 276,38 zł/ha;

płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatność zwierzęca) - 307 zł/ha;

płatność uzupełniająca do skrobi (płatność niezwiązana z produkcją) - 502,60 zł/tonę;

płatność uzupełniająca do tytoniu (płatność niezwiązana z produkcją) - 5,86 zł/kg tytoniu jasnego z grupy odmian Virginia oraz 4,10 zł/kg tytoniu jasnego odmian typu Burley, tytoniu ciemnego suszonego powietrzem oraz tytoniu ciemnego suszonego powietrzem z możliwością dosuszenia i wędzenia;

oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów) - 162,10 zł/tonę;

oddzielna płatność z tytułu owoców miękkich - 2 785,45 zł/ha;

płatność cukrowa - 52,44 zł/tonę;

płatność do krów - 584,79 zł/szt.;

płatność do owiec - 123,11 zł/szt.:

specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych - 591,41 zł/ha.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna