Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie mniej łóżek dla pacjentów z COVID-19. Które szpitale zmniejszą bazę?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpital w Łomży
Szpital w Łomży Wojciech Wojtkielewicz
Część szpitali w województwie podlaskim "odmrozi" część łóżek dla pacjentów covidowych. Taką decyzję podjął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jest to związane z utrzymującą się od pewnego czasu mniejszą liczbą hospitalizowanych pacjentów z koronawirusem. Które szpitale bardziej otworzą się na pacjentów niecovidowych?

Wojewoda podlaski po analizie sytuacji związanej z hospitalizacjami pacjentów z COVID-19 w województwie podlaskim, zadecydował o likwidacji części bazy łóżek covidowych. Jest to związane z tym, że w ostatnich tygodniach liczba tych pacjentów spadła i łóżka nie były wykorzystywane.

- Uruchomienie kolejnych łóżek w nowych obiektach w województwie (np. w szpitalach tymczasowych) przy obecnej sytuacji epidemiologicznej w oparciu o przeprowadzone analizy pozwala na uwolnienie poszczególnych zakresów dla pacjentów niezakażonych koronawirusem - informuje Anna Dzierszko z biura wojewody podlaskiego.

W pierwszej kolejności odmrażane są oddziały zabiegowe, gdyż to właśnie tam są długie kolejki pacjentów oczekujących na zbiegi.

Szpital w Bielsku Podlaskim

Obecnie w bielskim szpitalu ogólnodostępny jest oddział ginekologiczny i położniczo-noworodkowy oraz rehabilitacyjny. Funkcjonuje też zakład opiekuńczo-leczniczy - w zmodernizowanych i doposażonych pomieszczeniach.

Jednak już od 10 stycznia 2021 roku w SPZOZ w Bielsku Podlaskim poszerzy usługi dla pacjentów nie-covidowych. Będzie realizował świadczenia w zakresie chirurgii urazowo-ortopedycznej i chirurgii ogólnej. Otwarcie się na pacjentów niecovidowych oznacza likwidację miejsc dla tych, którzy chorują na koronawirusa.

- Obecnie mamy 175 łóżek dla pacjentów covidowych, w tym 7 łóżek intensywnej opieki medycznej. Po 10 stycznia będziemy mieli 121 łóżek dla pacjentów covidowych, w tym 5 do intensywnej opieki medycznej - mówi Patrycja Sarnacka, zastępca dyrektora ds. organizacji, jakości i bezpieczeństwa opieki w bielskim szpitalu.

W ostatnich dniach liczba pacjentów covidowych wahała się w granicach od 40 do 50. W poniedziałek (21 grudnia) na oddziale intensywnej terapii przebywało 5 pacjentów.

Szpital w Hajnówce

Szpital w Hajnówce czeka jeszcze na oficjalną decyzję o likwidacji części łóżek dla pacjentów z COVID-19. Jednak nieoficjalnie wiadomo, że liczba miejsc dla osób leczonych z powodu koronawirusa spadnie o ok. 20.

- W tej chwili mamy 40 łóżek - 20 na oddziale chorób zakaźnych, a kolejne 20 stworzyliśmy na oddziale rehabilitacji. Dodatkowo mamy 18 miejsc na oddziale chorób płuc oraz 4 łóżka na oddziale intensywnej terapii, a także 1 łóżko na psychiatrii. Mamy też stację dializ dla pacjentów covidowych - mówi Tomasz Musiuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

W poniedziałek (21 grudnia) w hajnowskim szpitalu przebywało 38 pacjentów z COVID-19.

Szpital wojewódzki w Łomży

Szpital Wojewódzki w Łomży zmniejszy ilość łóżek dla pacjentów z COVID-19 z 225 do 195. W tym 16 przeznaczonych będzie dla osób wymagających intensywnej terapii (11 dla dorosłych i 5 dla noworodków).

- Oddział chorób wewnętrznych z dniem 21 grudnia będzie w całości (30 łóżek) przeznaczony będzie dla pacjentów niezakażonych i bez podejrzenia zakażenia - przekazuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji.

Zmiana dotyczy również oddziału laryngologicznego.

- Liczba łóżek covidowych pozostaje tu bez zmian. Zmienia się tylko profil-oddział laryngologiczny w całości zostaje przeznaczony dla pacjentów zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia, jako oddział zakaźny - mówi Gryc.

W poniedziałek (21 grudnia) w łomżyńskim szpitalu zajętych było 71 łóżek dla pacjentów covidowych.

Szpital w Grajewie

Także szpital w Grajewie jest w trakcie odmrażania łóżek covidowych, by mogły służyć innym pacjentom. Obecnie jest ich 85, a docelowo ich liczba spadnie do 55.

- Planujemy od 11 stycznia uruchomić oddział rehabilitacji. Przymierzamy się też do otwarcia oddziału chorób dziecięcych - mówi Sebastian Wysocki, dyrektor szpitala. - Oczywiście, wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej oraz czasu, gdyż pozyskaliśmy środki do montażu instalacji tlenowej. Wtedy gdy będziemy montować tę instalację, część oddziałów pozostanie zamknięta.

W poniedziałek (21 grudnia) w grajewskim szpitalu przebywało ok. 40 pacjentów z COVID-19.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna