Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie mniej zbóż i będą one droższe

Barbara Kociakowska [email protected]
Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła prognozy dotyczące światowych zbiorów zbóż.

Jak wynika z kwietniowego raportu, przygotowanego przez IGC, w nadchodzącym sezonie zbiory zbóż na świecie wyniosą 1869 mln ton, a nie 1876 mln ton, jak prognozowano wcześniej. Największe zmiany dotyczą produkcji pszenicy, która powinna być mniejsza o 5 mln ton niż zakładano pierwotnie (681 mln ton zamiast 676 mln ton).
Również i w Polsce - jak wynika z prognoz - zbiory zbóż w 2012 roku będą o kilkanaście procent niższe niż przed rokiem. Wówczas wyniosły ok. 27 mln ton.
- Warunki pogodowe w zimie spowodowały, że obecnie są regiony, gdzie straty sięgają 30 proc. zasiewów - twierdzi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Jego zdaniem mniejsze zbiory przyczynią się do wzrostu cen zbóż, bo rynek globalny nie pokryje krajowych strat. Już teraz widać, że ceny zbóż rosną.
Czy prognozami dotyczącymi cen zbóż przejmują się przedstawiciele branży zbożowej?
- Jak sama nazwa wskazuje, są to prognozy - mówi Henryk Łada, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku. W naszym kraju w miarę precyzyjnie można szacować zbiory na przełomie maja i czerwca.
Jednak, jak dodaje, część ozimin wymarzła, część trzeba było odsiać, a zboża jare plonują trochę mniej.
Więcej na pasze
Według prognoz Międzynarodowej rady Zbożowej, w przyszłym sezonie spodziewany jest dalszy wzrost zużycia zbóż na świecie - o około 1,5 proc. do 1865 mln ton.
Szybsze będzie tempo wzrostu konsumpcji na cele paszowe. Zużycie zbóż paszowych zwiększa się przede wszystkim w krajach rozwijających się.
- To, ile zbóż zużywamy, jest dla rynku równie istotne, jak to ile zbieramy - zauważa Henryk Łada. - Należało się spodziewać, że zużycie zbóż będzie rosło. Przybywa ludzi, którzy chcą dobrze jeść. Na przykład Chińczykom nie wystarcza już miska ryżu, coraz częściej zaczynają sięgać po mięso.
Poza tym wraz ze wzrostem cen ropy, rośnie również ilość ziarna (głównie kukurydzy) przeznaczanego na produkcję biopaliw.
Prognozy wpływają na cenę
Czy prognozy dotyczące zbiorów zbóż mają wpływ na obecny poziom cen?
- Rynki wykorzystują tego typu prognozy w celach spekulacyjnych - mówi prezes PZZ. - Już sam fakt ogłaszania prognoz jest elementem spekulacji.
Obecnie rynkowe ceny pszenicy w woj. podlaskim kształtują się w granicach 900-1000 zł/t, choć ziarno gorszej jakości można kupić już i za 700 zł. Niższe ceny występują na południu Polski (dzięki importowi tańszego zboża z Czech). s
Prognozy wpływają na cenę
Czy prognozy dotyczące zbiorów zbóż mają wpływ na obecny poziom cen?
- Rynki wykorzystują tego typu prognozy w celach spekulacyjnych - mówi prezes PZZ. - Już sam fakt ogłaszania prognoz jest elementem spekulacji.
Obecnie rynkowe ceny pszenicy w woj. podlaskim kształtują się w granicach 900-1000 zł/t, choć ziarno gorszej jakości można kupić już i za 700 zł. Niższe ceny występują na południu Polski (dzięki importowi tańszego zboża z Czech).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna