Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie muzeum zamiast... meliny

Paweł Krajewski [email protected]
Dyrektor ostrołęckiego muzeum Maria Samsel przed ilustracją przedstawiającą pierwotny, nigdy niezrealizowany do końca projekt mauzoleum na Fortach Bema
Dyrektor ostrołęckiego muzeum Maria Samsel przed ilustracją przedstawiającą pierwotny, nigdy niezrealizowany do końca projekt mauzoleum na Fortach Bema P. Krajewski
Ostrołęka. Forty Bema dziś najchętniej odwiedza młodzież. Ale nie po to, żeby poznać historię, tylko, żeby... pić piwo.

Jest nadzieja, że to się w końcu zmieni. Jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze prace związane z projektem "Ponarwie", przygotowanym przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej, którego celem jest rewitalizacja ostrołęckich Fortów Bema.
Uchwałą z 19 sierpnia 2008 r. Za-rząd Województwa Mazowieckiego wyraził zgodę na przejęcie od miasta w drodze darowizny nieruchomości, na której znajdują się forty.

Teraz wystarczy jedynie podpis obydwu stron na akcie notarialnym - a prawdopodobnie stanie się to już w tym miesiącu - i MKK będzie mogło przystąpić do realizacji przygotowanego projektu.

Zaczynamy już w tym roku

- Podpisanie aktu notarialnego to "zielone światło" dla rozpoczęcia prac, w tym także na wydatkowanie środków. Dopóki forty nie staną się formalnie własnością samorządu województwa i nie zostaną przekazane w użytkowanie muzeum, nie mamy możliwości uruchomienia przyznanych pieniędzy. A nam bardzo zależy, żeby stało się to jak najszybciej, bo tylko do końca tego roku możemy wykorzystać kwotę przyznaną na sporządzenie dokumentacji oraz wykonanie ekspertyz - mówi Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Odnawiamy fosy

Po zakończeniu tego etapu przyjdzie oczekiwać na akceptację projektu. Jeśli to nastąpi, będą mogły rozpocząć się prace właściwe, czyli konserwacja i rewitalizacja fortu ziemnego oraz pomnika-mauzoleum.

A pracy jest sporo. Wybudowane (choć nigdy niedokończone) mauzoleum to dziś właściwie ruina służąca za miejsce, w którym młodzi ludzie piją alkohol. W nieco lepszym stanie jest teren wokół. Żeby jednak stał się atrakcyjnym miejscem spacerów trzeba oczyścić fosy i uporządkować zarastające ich brzegi krzaki.

Ten etap powinien zostać ukończony do końca czerwca 2010 roku. Potem zostanie złożony kolejny wniosek, dotyczący adaptacji fortów na użytek Muzeum Powstania Listopadowego. Jego otwarcie dla zwiedzających powinno nastąpić w 2013 roku.

- Nie chcemy powielać charakteru ekspozycji, która jest obecnie w MKK, czyli tzw. ekspozycji gablotowej. Ale jednocześnie nie może być to coś ekstrawaganckiego, bo forty chronione są wieloma ustawami, m.in. ustawą o grobach i cmentarzach wojennych. Mam jednak nadzieję, że nasza propozycja będzie czymś nowym i interesującym - opowiada Maria Samsel.

Wiadomo na pewno, że bryła pomnika-mauzoleum zostanie przebudowana zgodnie z projektem z początku lat 30. XX wieku.
Projekt nie przewiduje pojawienia się na tym terenie żadnych nowych budowli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna