W tym roku rolnicy z powiatu ostrołęckiego otrzymali z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środki na zalesienie około 36 ha nieużytków. Zainteresowanie jednak jest znacznie większe. W Starostwie Powiatowym w Ostrołęce złożono już 270 wniosków o obsadzenie około 960 ha. W całym powiecie ostrołęckim jest jednak dużo więcej gruntów, które kwalifikują się do zalesienia - około 40 tys. ha, czyli 30 proc. powierzchni powiatu.
- Będziemy się starać o powiększenie limitu do 150 ha - powiedział Witold Pakieła, wicestarosta ostrołęcki. - Ekwiwalenty wypłaca rolnikom starostwo i już otrzymują oni pieniądze.
Zgodnie z ustawą, obowiązującą od 1 stycznia 2002 r., zalesiane mogą być grunty V i VI klasy, a także położone na stokach o kącie nachylenia powyżej 15 stopni. Rolnicy mogą także starać się o zalesienie gruntów okresowo zalewanych lub zdegradowanych. Nowa ustawa wprowadziła ekwiwalent pieniężny za wyłączenie gruntu z uprawy rolnej i prowadzenie uprawy leśnej. Koszty ekwiwalentu pokrywać będzie ARiMR. Wypłaty za prowadzenie uprawy leśnej dochodzą nawet do 150 zł za jeden hektar miesięcznie. Za sadzonki zapłaci Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W tym roku z wprowadzenia ustawy skorzystało 10 osób z powiatu ostrołęckiego. O kolejności rozpatrywania podań decydowała kolejność ich składania w starostwie. Zalesiane działki mają wielkości od 1,04 ha do 10,51 ha. Należą do rolników z gmin: Kadzidło, Olszewo-Borki, Lelis, Myszyniec, Baranowa.
Będzie więcej pieniędzy na obsadzenie nieużytków
EO
Starostwo Powiatowe w Ostrołęce uzyskało wstępne zapewnienie, że w tym roku powiat otrzyma środki na zalesienie 100 ha nieużytków. Rolnicy otrzymują już ekwiwalenty za tegoroczne zalesienia.