Bełchatowska klątwa

Krzysztof Sokólski
Zawodnicy Jagiellonii koncetrowali się na obronie, ale to nie pomogło w odniesieniu sukcesu A. Zgiet
Białystok. Mecze z Bełchatowem to dla białostockiej Jagiellonii prawdziwe przekleństwo. W sobotę Jaga przegrała z GKS-em po raz dziewiąty z rzędu! Tym razem żółto-czerwoni ulegli przed własną publicznością aktualnemu wicemistrzowi Polski 0:1.

Goście od pierwszego gwizdka sędziego uzyskali przewagę. Podopieczni trenera Artura Płatka koncentrowali się głównie na defensywie. Do przerwy udało się utrzymać bezbramkowy remis. Bełchatowianie choć posiadali inicjatywę nie wypracowali sobie klarownej sytuacji strzeleckiej.

Drugą część meczu lepiej zaczęła Jagiellonia. W 52 minucie ładnie z woleja uderzył Jacek Falkowski i Łukasz Sapela z trudem wybił piłkę nad poprzeczkę swojej bramki. Kiedy wydawało się, że białostoczanie nabierają tempa przytrafił się im fatalny błąd. W 61 minucie piłkę stracił Dariusz Łatka, a w walce o jej odzyskanie popełnił - zdaniem arbitra - przewinienie. Rzut wolny z boku pola karnego wykonywał najlepszy na boisku Łukasz Garguła. Jacek Banaszyński spodziewał się dośrodkowania. Reprezentacyjny rozgrywający zdecydował się na strzał, zaskakując bramkarza Jagi. - To moja bramka. Winę biorę na siebie - mówił po meczu Banaszyński.

Gol Garguły rozstrzygnął losy pojedynku. Po zakończeniu spotkania trener Płatek za porażkę obwiniał w dużej mierze sędziego. - Arbiter nie podyktował nam ewidentnego rzutu karnego za faul Macieja Stolarczyka na Jacku Markiewiczu. Bramkę straciliśmy po dośrodkowaniu z wolnego, którego nie było - denerwował się szkoleniowiec.

Pan Piotr Pielak może rzeczywiście nie błyszczał i podjął kilka kontrowersyjnych decyzji, ale inna sprawa, że Jagiellonia była w sobotę po prostu słabsza o przeciwnika.

Bełchatów zwycięstwem w Białymstoku przerwał serię pięciu kolejnych porażek. Gol Garguły jest też pierwszym zdobytym przez zespół w rundzie wiosennej. - Dziękuję chłopakom za zaangażowanie. Będziemy grać jeszcze lepiej - stwierdził Jan Złomańczuk, który na ławce trenerskiej GKS-u zastąpił zdymisjowanego w ubiegłym tygodniu Oresta Lenczyka.

Jagiellonia Białystok - GKS Bełchatów 0:1 (0:0)
Bramka: 0:1 - Łukasz Garguła 61.
Jagiellonia: Banaszyński - Ruz, Nawotczyński, Napierała, Łatka - Dzienis (69 Renusz), Markiewicz (30 Falkowski), Kwiek, Marczak, Truszkowski (57 Jarecki) - Sobociński.
Bełchatów: Sapela - Cecot, Pietrasiak, Stolarczyk, Popek - Wróbel (90 Marciniak), Strąk, Jarzębowski, Garguła, Cetnarski (45 Dziedzic) - Ujek (90 Korenik).
Żółte kartki: Falkowski (Jagiellonia, 42 minuta, za faul), Sobociński (Jagiellonia, 86 minuta, za dyskusję z sędzią).
Sędziował: Piotr Pielak (Warszawa).
Widzów: 8 000.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.