Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez praktyki nie masz fachu

Adam Sobolewski [email protected]
- Zajęcia praktyczne są bardzo ważne - mówi Adam Akielewicz, który w 4. klasie ZSME uczy się zawodu technik mechanik. - Nasza praca będzie przecież polegała na naprawie aut.
- Zajęcia praktyczne są bardzo ważne - mówi Adam Akielewicz, który w 4. klasie ZSME uczy się zawodu technik mechanik. - Nasza praca będzie przecież polegała na naprawie aut. A. Sobolewski
Ełk. Mniej niż połowa uczniów ełckich szkół zdała w tym roku egzamin zawodowy. Nauczyciele i dyrektorzy uważają, że przyczyniła się do tego słaba baza szkoleniowa.

Wyniki przeprowadzonych w czerwcu egzaminów zawodowych w ubiegłym tygodniu opublikowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Słabi elektrycy i elektronicy

W województwie warmińsko-mazurskim egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdał tylko co drugi uczeń techników i szkół policealnych. Lepiej było w zawodówkach, w których ta sztuka udała się trzem z czterech zdających.

W ełckich szkołach te statystyki są podobne. W siedmiu placówkach z 398 uczniów, którzy przystąpili do tego egzaminu, zdało go 187.

- Wyniki są różne w zależności od typu szkoły i zawodu - mówi Ewa Wysocka, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku. - U nas, w technikum, które kształci mechaników pojazdów samochodowych zwycięsko przez egzaminacyjne sito przeszło 80 procent uczniów, a w zawodówce nawet 100 procent. O wiele gorzej było w zawodach technik-elektryk i technik-elektronik.
Wymagania egzaminacyjne są bardzo wysokie - trzeba mieć przynajmniej 75 proc. punktów.

- Pamiętajmy, że w technikach uczeń przystępuje również do egzaminu maturalnego - mówi Ewa Wysocka. - Niestety, baza szkoleniowa dla elektryków i elektroników jest bardzo słaba i uczniowie nie mają zajęć warsztatowych.

Trzy hale na Matejki

Krzysztof Piłat, starosta ełcki, zdaje sobie sprawę, że samorząd musi zainwestować w budowę nowoczesnych warsztatów, które zapewnią uczniom praktykę.

- Służyć temu będą 3 hale, które powstaną przy ul. Matejki jako zaplecze dla szkół zawodowych: "budowlanki" i "mechaniaka" - mówi Krzysztof Piłat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna