Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomniaki dostaną pomoc od więźniów. Naprawią budy z białostockiego schroniska (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Więźniowie naprawią budy dla psów z białostockiego schroniska
Więźniowie naprawią budy dla psów z białostockiego schroniska Areszt Śledczy w Białymstoku
Białostocki areszt śledczy zaproponował pomoc schronisku dla zwierząt. Zgodnie z zawartym porozumieniem więźniowie będą naprawiać i ocieplać psie budy.

W białostockim schronisku jest ponad 150 "domków" dla zwierząt, wymagających mniejszych lub większych napraw. Budy trzeba też porządnie ocieplić styropianem lub słomą. Majsterkowaniem zajmą się więźniowie z aresztu śledczego w Białymstoku. Osadzeni będą mieć ręce pełne roboty przez najbliższe miesiące.

- W tym tygodniu pierwsze budy będą wyjeżdżać do naprawy. Trafią do warsztatu stolarskiego, do którego dostęp będą miały osoby z aresztu. Schronisko opłaca zakup materiałów, areszt daje nam ręce do pracy. To korzyść dla nas wszystkich. Nie będziemy musieli angażować naszych pracowników do czasochłonnego procesu renowacji. Natomiast więźniowie będą mieć szansę na naukę czegoś nowego i aktywizację. Może też zwrócą uwagę na los zwierząt - mówi Anna Jaroszewicz ze Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku.

Zobacz też:Młoda para poprosiła weselników o karmę dla bezdomnych psów. Prezent przekazali podopiecznym schroniska w Białymstoku (ZDJĘCIA)

To szczególna forma pomocy. Praca osób pozbawionych wolności jest istotnym elementem procesu resocjalizacji. Spełnia bowiem jeden z istotnych celów wykonywania kary pozbawienia wolności, jakim jest powstrzymanie się osoby skazanej od ponownego popełnienia przestępstwa. Kształtuje poczucie przydatności, pożyteczności, nabycia umiejętności współpracy w zespole, zwiększa poczucie sensu życia. Zadowoleni będą więc zarówno osadzeni, jak też merdający ogonami mieszkańcy schroniska.

- Zakłady karne i areszty mają podpisane porozumienia z wieloma różnymi ośrodkami. W takich działaniach chodzi o jedno - pracę użyteczną społecznie. Praca przykładowo na rzecz schroniska, hospicjum czy parku narodowego, pozwala zagospodarować czas. Co ważne, podczas naboru nigdy nie brakuje chętnych. Osoby pozbawione wolności są bardzo chętne do niesienia bezinteresownej pomocy i sprawia im ogromną satysfakcję, gdy słyszą słowo "dziękuję" - mówi Michał Zagłoba, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.

Udział w akcjach społecznych nie wpłynie na długość wyroku, ale pokazuje, że skazany jest aktywny. W połączeniu z dobrym sprawowaniem stanowi to jeden z wielu czynników, które sąd może wziąć pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o zwolnienie warunkowe.

W jakich państwach dzieciom żyje się najlepiej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna