MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomnizm 4. Spójrz na świat oczami osoby bezdomnej (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Osobom bezdomnym społeczeństwo stworzyło miejsce bytowania zupełnie odrębne od „normalnych ludzi”, co jest charakterystyczne dla tworzenia się podziałów takich jak rasizm, katolicyzm, chrystianizm, nazizm.
Osobom bezdomnym społeczeństwo stworzyło miejsce bytowania zupełnie odrębne od „normalnych ludzi”, co jest charakterystyczne dla tworzenia się podziałów takich jak rasizm, katolicyzm, chrystianizm, nazizm. Streetworkerzy Białystok
Bezdomnizm 4 to próba zwrócenia uwagi na problem narastających podziałów w naszym społeczeństwie. Jedną z grup zagrożonych wykluczeniem są osoby bezdomne. To właśnie im będzie poświęcony koncert, oni są bohaterami nowego teledysku Michała Ciruka i to ich życie zostało uwiecznione na fotografiach wystawowych.

Fundacja Spe Salvi już po raz czwarty, w ramach wydarzenia kulturalnego Bezdomnizm, pokaże białostoczanom świat widziany oczami osoby bezdomnej. Pracownicy tej organizacji są najbliżej takich ludzi.

Streetworkerzy codziennie opiekują się ludźmi wykluczonymi i zmarginalizowanymi. Chodzą po pustostanach i szukają tych, dla których opuszczone rudery to jedyny dom. Chronią przed zimnem, głodem, odmrożeniami. Wyciągają z nałogów i spędzają z nimi długie godziny w kolejkach na SOR-ze, walcząc o opiekę lekarską. Wiedzą doskonale, jak wygląda ich życie i przez lata je dokumentowali.

- Zdjęcia pokazują osoby bezdomne w innym świetle. W kadrze zatrzymaliśmy momenty, w których nasi podopieczni robią kanapki, wypełniają wnioski, wykonują zwyczajne czynności dnia codziennego - tłumaczy Paweł Pietruczuk, organizator akcji i streetworker. - Każdy ma w głowie stereotyp jak wygląda i zachowuje się osoba bezdomna. Ale proszę uwierzyć, czasami mijamy na ulicy zadbanego człowieka, który dachu nad głową nie ma. Do osób bezdomnych trzeba wyciągnąć dłoń, bo oni są jedynie w trudnym punkcie swojego życia, są zagubieni. Ale na pewno nie są gorsi od kogokolwiek z nas - podsumowuje Pietruczuk.

Już sam przewrotny tytuł wydarzenia jest oparty na tzw. "no ism no schism" – pochodzącym z ruchu rastafari. Osobom bezdomnym społeczeństwo stworzyło miejsce bytowania zupełnie odrębne od „normalnych ludzi”, co jest charakterystyczne dla tworzenia się podziałów takich jak rasizm, katolicyzm, chrystianizm, nazizm.

Wszystkie końcówki –izm są pretekstem to nadania konkretnej grupie społecznej pewnej hermetycznej przestrzeni, w której powinna egzystować, tym samym nie powinna mieszać się z innymi społecznościami. Wybór tytułu wydarzenia to próba zwrócenie uwagi na fakt, że bezdomni i reszta społeczeństwa, to grupy silnie podzielone, co jest powodem zachowań pejoratywnych i agresywnych.

Bezdomnizm 4 wystartuje 22 sierpnia, o godz. 18. w Centrum Aktywności Społecznej. W programie jest wspomniana wystawa fotografii, koncert Michała Ciry Ciruka i premiera jego teledysku, opowiadającego o życiu bezdomnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna