Bezpieczeństwo żywnościowe Polski w obliczu wojny na Ukrainie. Nadzwyczajne spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda fot. adam jankowski / polska press
Udostępnij:
– U nas nie toczy się wojna, ale w oczywisty sposób wojna na nas wpływa. Na szczęście nasz import z Ukrainy i z Rosji nie był wielki. Jesteśmy krajem, który jest w tej szczęśliwej sytuacji, że jesteśmy absolutnie samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję żywnościową. Nasze rolnictwo było w stanie do tej pory zaspokoić wszystkie potrzeby, jakie generował nasz rynek – mówił przed posiedzeniem Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju prezydent Andrzej Duda.

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim trwa posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju. Przed rozpoczęciem obrad głos zabrał prezydent, który podziękował za organizację tego posiedzenia. Podkreślił, że to bardzo ważnego w sytuacji, w jakiej się znajdujemy. – Posiedzenia, które – mam nadzieję – będzie nas prowadziło do konkluzji, które okażą się pomocne dla przyszłości polskiego rolnictwa i możliwości poradzenia sobie z tą trudną sytuacją, na którą składa się cały szereg czynników – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że dzisiaj tym czynnikiem najistotniejszym i najmocniejszym jest wojna, która toczy się na Ukrainie. – Ale prawda jest taka, że trudna sytuacja w polskim rolnictwie – poważny wzrost cen i w związku z tym w efekcie relatywny spadek dochodów w rolnictwie, który jest niestety bardzo, bardzo wysoce prawdopodobne, wręcz niemalże pewny, jest spowodowany nie tylko tym – dodał. Podkreślił, że „wszyscy przeżyliśmy w ostatnim czasie pandemię koronawirusa, która wywołała cały szereg negatywnych skutków gospodarczych i niewątpliwie spowodowała w wielu aspektach wzrosty cen, wzrosty inflacji, zawirowania na rynkach światowych, finansowych, ale także i na światowych rynkach rolnych”. – Niestety, na cały niepokój, związany również z ogromnymi wzrostami cen energii, z którymi mamy w ciągu ostatnich miesięcy do czynienia, które są wywołane m.in. także polityką klimatyczną, która jest realizowana i która wcześniej była zaplanowana. I są to wzrosty, których można się było spodziewać – powiedział.

Prezydent podkreślił, że to wszystko razem tworzy niezwykle trudną sytuację. – Na domiar złego na to wszystko złożyła się wojna w spichlerzu nie tylko Europy, ale spichlerzu świata, jakim jest Ukraina. Na to wszystko nałożyła się konieczna polityka, która musiała być poprowadzona wobec agresora, czyli wobec Rosji, a więc polityka sankcyjne, która spowoduje w efekcie drastyczne ograniczenia handlowe z Rosją oraz niemożliwość przez Rosję prowadzenia sprawnej, także i produkcji rolnej, chociażby na skutek braku dostaw maszyn – mówił.

Andrzej Duda zaznaczył, że nie ma żadnych wątpliwości, że w efekcie czeka nas wstrząs wręcz na światowym rynku żywności, wynikający z tej sytuacji, która toczy się w tej chwili na naszych oczach. – Ukraina i Rosja razem to 76 proc. światowej produkcji oleju słonecznikowego, to 30 proc. światowej produkcji pszenicy, to 17 proc. światowej produkcji kukurydzy – wymienił. Prezydent zauważył, że „jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w tych wszystkich elementach światowej produkcji nastąpi ograniczenie o co najmniej 20-30 proc. – Skutki tego muszą być katastrofalne, a przecież są na świecie państwa takie jak Egipt, dla których choćby – jeżeli chodzi o pszenicę – to dostawy z Ukrainy stanowiły 86 proc. do tej pory wszystkich dostaw, jakie ten kraj otrzymywał. W efekcie sytuacja będzie dramatyczna. Ceny cały czas rosną i i bardzo ważnym aspektem jest postawienie sobie jasnego pytania, jaką politykę powinniśmy prowadzić, aby w miarę możliwości umożliwić naszym rolnikom przetrwanie tego trudnego czasu wzrostu cen – powiedział. Prezydent wskazał, że „na szczęście mamy dzisiaj w Polsce sytuację bezpieczną”. – U nas nie toczy się wojna, ale w oczywisty sposób wojna na nas wpływa. Na szczęście nasz import z Ukrainy i z Rosji nie był wielki. Jesteśmy krajem, który jest w tej szczęśliwej sytuacji, że jesteśmy absolutnie samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję żywnościową. Nasze rolnictwo było w stanie do tej pory zaspokoić wszystkie potrzeby, jakie generował nasz rynek – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że Polska nie była żadnym poważnym importerem żywności. – Wręcz przeciwnie, byliśmy poważnym eksporterem żywności. Rynki zagraniczne będą jeszcze bardziej chłonne na nasze produkty, niż było to prawdopodobnie do tej pory. Nie ma żadnych wątpliwości, że w ogromnym stopniu naszych rolników dotknie i dotyka cały czas wzrost cen nawozów sztucznych, wzrost cen środków ochrony roślin, wzrost cen paliw, wzrost cen wszystkich źródeł energii – dodał.

Do priorytetów prezydentury Andrzeja Dudy należy zapewnienie zrównoważonego rozwoju Polski, dbanie o rozwój gospodarczy całego kraju, w tym odpowiedni rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich.

Główne cele prac powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 grudnia 2020 roku Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich to: wypracowanie spójnej strategii dla rolnictwa i obszarów wiejskich, dokonanie przeglądu rozwiązań prawnych w tym zakresie, podejmowanie inicjatyw legislacyjnych, współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowymi oraz budowanie przestrzeni do rozmowy o problemach polskiej wsi. Radę tworzą eksperci i praktycy z różnych dziedzin związanych z wsią i rolnictwem – m.in. członkowie Narodowej Rady Rozwoju, rolnicy i przedstawiciele organizacji rolniczych, osoby związane z branżą spożywczą, reprezentacja samorządu terytorialnego, a także ludzie nauki, zajmujący się problematyką wsi i rolnictwa. Przewodniczącym Rady jest były minister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wolontariusze Kultury. Ukraińscy filmowcy pomagają ofiarom wojny

Wideo

Materiał oryginalny: Bezpieczeństwo żywnościowe Polski w obliczu wojny na Ukrainie. Nadzwyczajne spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie