MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania jaskry w 36 miastach Polski. Ruszył Światowy Tydzień Jaskry. Sprawdź, kto i gdzie może za darmo przebadać oczy

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Darmowe badania w kierunku jaskry można wykonać w ponad 50 gabinetach okulistycznych w 36 polskich miastach. Trwa Światowy Tydzień Jaskry oraz kolejna edycja akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra. Z badania można skorzystać od niedzieli 10 marca do soboty 16 marca 2024 roku. Sprawdź, kto może wziąć udział w akcji i do których gabinetów można się udać.

Spis treści

Co to jest jaskra?

Jaskra to choroba oczu, która przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Uszkadza nerw wzrokowy i komórki zwojowe siatkówki, w wyniku czego dochodzi do pogorszenia lub utraty wzroku.

Kobieta badana przez okulistę pod kątem jaskry
Badanie w kierunku jaskry można wykonać w 36 miastach Polski. Zobacz, które gabinety oferują tę darmową usługę. zoranm/Getty Images

Uszkodzenie wzroku występuje na skutek nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Leczenie polega na zmniejszaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą kropli do oczu lub leków doustnych. Jaskra jest też leczona operacyjnie. W Polsce na jaskrę może chorować nawet 800 tysięcy osób i tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Dlatego też tak ważne są regularne badania, przynajmniej raz na dwa lata.

Jak wygląda badanie na jaskrę?

Całe badanie w kierunku jaskry trwa od kilkunastu do 30 minut. Składają się na nie:

  • wypełnienie ankiety,
  • badanie dna oka,
  • badanie nerwu wzrokowego,
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Kto może wziąć udział w bezpłatnym badaniu wzroku i gdzie je wykonać?

Do sprawdzenia stanu swojego wzroku zapraszane są osoby, które nie mają zdiagnozowanej jaskry i nie korzystały z opieki okulisty (na NFZ) w ciągu ostatniego roku. Osoby, które już są zdiagnozowane, nie powinny się zgłaszać do tej akcji, a zgłosić się na regularną wizytę u swojego okulisty.

W ogólnopolskiej akcji badania wzroku pod kątem jaskry bierze udział 58 gabinetów okulistycznych w 36 miastach. Pełna lista znajduje się na stronie Polscy Okuliści kontra Jaskra. Gabinety pojawią się pod mapą Polski, po kliknięciu wybranego województwa. Poza miastami wojewódzkimi pojawiają się też mniejsze miejscowości.

Jaskra – grupa ryzyka

Choć profilaktyka w kwestii zachorowania na jaskrę jest zalecana wszystkim, to wymieniane są czynniki ryzyka zachorowania na tę chorobę oczu. Do tych podstawowych należą:

  • wiek powyżej 40. roku życia,
  • jaskra występująca w rodzinie,
  • choroby kardiologiczne,
  • życie w ciągłym stresie,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia krążenia obwodowego.

- Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku – podkreśla Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpłatne badania jaskry w 36 miastach Polski. Ruszył Światowy Tydzień Jaskry. Sprawdź, kto i gdzie może za darmo przebadać oczy - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna