Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania w kierunku nowotworu jelita grubego. Zbadaj się i ucieknij chorobie

(luk)
- Badanie kolonoskopowe pozwala wykryć bezobjawowe zmiany w jelicie grubym i je usunąć - mówi dr Wiesław Jaroszewicz, gastrolog. - To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka
- Badanie kolonoskopowe pozwala wykryć bezobjawowe zmiany w jelicie grubym i je usunąć - mówi dr Wiesław Jaroszewicz, gastrolog. - To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka Andrzej Zgiet
Rusza program profilaktyczny raka jelita grubego. Z bezpłatnych badań będzie mogło skorzystać 1000 osób.

- Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce - mówi dr Adam Markowski, specjalista gastrolog ze Szpitala Miejskiego im. PCK w Białymstoku. - U kobiet jest zaraz po raku sutka, u mężczyzn - po raku płuc. W 2015 roku odnotowano w Polsce 18 tys. zachorowań na ten nowotwór, 11 tys. osób zmarło. Czyli codziennie u 50 osób stawiana była diagnoza: rak jelita grubego, i codziennie 30 osób umierało z powodu tej choroby.

Skala problemu jest ogromna. Dlatego lekarze robią wszystko, aby zachęcić do profilaktycznych badań, które mogą uratować życie. W białostockim Szpitalu Miejskim kolejny raz rusza finansowany przez Ministerstwo Zdrowia program przesiewowych badań kolonoskopowych. To szansa, aby sprawdzić swój stan zdrowia i uciec przed rakiem. W tym roku lekarze będą mogli zbadać 200 osób, a w dwóch następnych latach - po 400. Na kolonoskopię w ramach tego programu na razie nie ma kolejek.

- To badania dla osób, które nie mają jeszcze żadnych objawów nowotworu jelita grubego - mówi dr Wiesław Jaroszewicz, gastrolog ze szpitala. - Gdy są jakiekolwiek objawy, to znak, że choroba jest już zaawansowana.

Tymczasem podczas badań kolonoskopowych można wykryć zmiany łagodne - tzw. polipy, z których często rozwija się nowotwór. Podczas kolonoskopii lekarze mogą takie polipy usunąć i tym samym zapobiec rozwojowi raka.

Szpital Miejski program badań przesiewowych raka jelita grubego realizuje od 2010 r. Dotąd wykonano ok. 1400 kolonoskopii, 480 polipektomii i wykryto 20 nowotworów jelita grubego.

JAK SKORZYSTAĆ

Badania może wykonać każda osoba w wieku 50-65 lat bez objawów takich jak: krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny. Mogą też skorzystać osoby w wieku 40-49 lat, bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Na badanie można zapisać się po wypełnieniu ankiety (samodzielnie lub przez lekarza każdej specjalności, dostępnej w Szpitalu Miejskim lub do pobrania ze strony www.pbp.org.pl lub szpitalpck.bialystok.pl;) pod numerem telefonu 85 664 85 18 lub 791 448 519 w godz. 8-14.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna