Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne punkty pomocy prawnej. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają

(jsz)
Dyżurujący prawnik poinformuje o przysługujących danej osobie uprawnieniach czy też spoczywających na niej obowiązkach.
Dyżurujący prawnik poinformuje o przysługujących danej osobie uprawnieniach czy też spoczywających na niej obowiązkach. 123RF
Sprawy spadkowe, pytania o alimenty czy problemy z komornikiem to najczęstsze zagadnienia, z którymi mieszkańcy przychodzą do działających od początku roku bezpłatnych punktów pomocy prawnej.

Powstały one w ramach rządowego programu i obowiązek ich utworzenia miały wszystkie samorządy. Na przykład w Białymstoku jest ich 12 znajdują się przy ul. Białej 13/33 oraz Zamenhofa 5c. W powiecie białostockim takich punktów jest sześć, m. in. w Czarnej Białostockiej, Łapach i Michałowie, a w powiecie monieckim - dwa (w Mońkach i Knyszynie). Adresy można znaleźć w starostwach lub na ich stronach internetowych. Mimo, że porady są udzielane od niedawna, cieszą się już sporym powodzeniem.

- Głównie przychodzą ludzi starsi. Początkowo były to tylko dwie-trzy osoby dziennie. Jednak z dnia na dzień zainteresowanych jest coraz więcej - zauważa Robert Głowacki, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Białymstoku. - Myślę, że informacja o takiej pomocy dopiero rozchodzi się wśród mieszkańców.

W Białymstoku w ostatnim tygodniu z bezpłatnych porad prawnych skorzystało już kilkadziesiąt osób. Jak się dowiedzieliśmy, kolejek na razie nie ma i wszyscy otrzymują pomoc „od ręki”. Porady najczęściej dotyczą prawa rodzinnego np. alimentów, spraw cywilnych np. problemów z komornikiem czy prawa administracyjnego.

Nowe rozwiązanie pozytywnie oceniają także władze Moniek.

- To bardzo dobry, sensowny pomysł - uważa burmistrz Zbigniew Karwowski. - Na takie usługi już wcześniej było bardzo duże społeczne zapotrzebowanie. Żeby wyjść na przeciw mieszkańcom, korzystaliśmy z pomocy praktykantów, studentów prawa ostatnich lat.

Także w Mońkach korzystających z porad jest sporo. Osoby potrzebujące pomocy prawnika powinny jednak pamiętać, że do punktu nie może przyjść każdy. Jest to bowiem inicjatywa skierowana wyłącznie do osób, których nie stać na zapłacenie za usługę w kancelarii prawnej.

Dyżurujący prawnik poinformuje o przysługujących danej osobie uprawnieniach czy też spoczywających na niej obowiązkach. Wskaże też sposób rozwiązania problemu prawnego oraz pomoże przygotować niektóre pisma, np. dotyczące zwolnienia z kosztów sądowych czy ustanowienia pełnomocnika z urzędu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna