Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatny staż, zaległy urlop, prawo rencistki

Justyna Paszko
Realizacja prawa emerytów i rencistów do ubiegania się o świadczenia socjalne jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem ich ostatniego pracodawcy i tworzeniem przez niego funduszu.
Realizacja prawa emerytów i rencistów do ubiegania się o świadczenia socjalne jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem ich ostatniego pracodawcy i tworzeniem przez niego funduszu. Archiwum
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała Marta Urmiłowicz, ekspert od prawa pracy.

Do kiedy mogę wykorzystać zaległy urlop i czy pracodawca może mnie zmusić do jego wykorzystania w terminie, który mi nie odpowiada?

Zaległego urlopu należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca września następnego roku kalendarzowego.

Udzielenie go jest obowiązkiem pracodawcy. Może on wysłać pracownika na zaległy urlop nawet wtedy, gdy ten nie wyraża na to zgody. Przesunięcie jego terminu może nastąpić na wniosek pracownika, który jest umotywowany ważnymi przyczynami. Jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy, to pracodawca również wtedy ma prawo do przesunięcia terminu urlopu.

Mam propozycję pracy, jednak pracodawca chce mnie zatrudnić na okres trzech miesięcy na bezpłatny staż. Na czym polega taka praca? Czy mam jakieś uprawnienia w związku z takim zatrudnieniem?

Obowiązujące przepisy prawa nie przewidują przyjęcia danej osoby na „bezpłatny staż” oprócz stażów pracy organizowanych z ramienia powiatowych urzędów pracy, bezpłatnego wolontariatu (np. na rzecz organizacji pozarządowych z wyłączeniem prowadzonych przez nie działalności gospodarczych) lub też umowy zlecenia, która może być umową płatną, jak i bezpłatną.

W przypadku świadczenia pracy na podstawie bezpłatnej umowy zlecenia lub też wolontariatu przepisy prawa pracy nie nakładają obowiązku zgłoszenia tego faktu do konkretnych instytucji. Natomiast, w razie odbywania stażu pracy organizowanego przez powiatowy urząd pracy, informacje o przyjęciu osoby na staż posiada już urząd organizujący staż oraz go refundujący bądź współrefundujący.

W tamtym roku rozwiązałam umowę o pracę i przeszłam na rentę. W moim byłym miejscu pracy jest zakładowy fundusz socjalny. Czy jestem w dalszym ciągu uprawniona do korzystania z funduszu socjalnego u byłego pracodawcy?

Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu socjalnego są: pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Realizacja prawa emerytów i rencistów do ubiegania się o świadczenia socjalne jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem ich ostatniego pracodawcy i tworzeniem przez niego funduszu. Sąd Najwyższy uznał, że zakład pracy obowiązany jest objąć opieką socjalną takiego emeryta i rencistę, dla którego był ostatnim miejscem pracy przed przejściem na emeryturę lub rentę, i to niezależnie od tego, czy odszedł z niego po raz pierwszy, czy też ponownie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna