Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie. Jest praca w handlu

Izabela Krzewska [email protected]
W woj. podlaskim najłatwiej jest o pracę w handlu. Aż 17 na 100 ofert zatrudnienia dotyczy tej gałęzi gospodarki.

Najbardziej poszukiwanymi specjalistami byli zaś programiści aplikacji, specjaliści ds. reklamy i marketingu i lektorzy języków obcych. Bez problemu zatrudnienie mogli znaleźć również kierowcy samochodów ciężarowych oraz pracownicy budowlani, zwłaszcza: pomocnicy, tynkarze i murarze. W przypadku osób z wykształceniem zawodowym na brak ofert pracy nie narzekali też mechanicy, hydraulicy i spawacze.

Tak wynika z najnowszego opracowania Podlaskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych (projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku) "Popyt na pracę i szanse na podjęcie pracy w województwie podlaskim za II kwartał 2013 r."

Zapotrzebowanie na pracowników różni się w zależności od powiatu. Zaraz po sprzedawcach i przedstawicielach handlowych, w Białymstoku najczęściej poszukiwani byli pracownicy branży IT, robotnicy pomocniczy w budownictwie oraz doradcy finansowi i inwestycyjni.

W Łomży pracodawcy najczęściej potrzebowali tynkarzy, murarzy, pracowników obsługi biurowej, sprzątaczek i dekarzy. W Suwałkach i pow. suwalskim zaś najwięcej ofert skierowanych było do robotników przemysłowych, dorywczych przy pracach prostych oraz gospodarzy budynków.

- Wynika to z lokalnych uwarunkowań gospodarczych, struktury podmiotów gospodarczych funkcjonujących w poszczególnych miastach oraz związanej z tym struktury zatrudnienia w poszczególnych branżach - tłumaczy Edyta Dąbrowska z PORPiPG.

W Białymstoku (najbardziej gospodarczo rozwiniętym ośrodku w regionie) funkcjonuje w branży informatycznej 747 firm, a Łomży - 75. Sezonowość i specyfika danego terenu to również powody większego niż w innych powiatach zapotrzebowania na kucharzy i kelnerów - po 4,3 proc. w turystycznym pow. augustowskim czy też na operatorów maszyn i urządzeń do produkcji wyrobów spożywczych w pow. bielskim (17,4 proc. wszystkich ofert).

Obserwatorium przeanalizowało blisko 26 tys. propozycji zatrudnienia z urzędów pracy, internetowych serwisów, prasy lokalnej, biur karier i OHP, jakie pojawiły się na rynku od kwietnia do czerwca br.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna