Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w powiecie suwalskim. Tych zawodów poszukują pracodawcy

Helena Wysocka [email protected]
Opr. graf. R. Mogilewski
Sprawdziliśmy, jakich mamy specjalistów.

Największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mieli sprzedawcy, kucharze, stolarze, czy pedagodzy. Suwalscy pracodawcy poszukiwali natomiast pracowników ochrony, fryzjerów oraz kelnerów.

- Monitoring zawodów jest szczegółowo analizowany przez dyrektorów szkół, zwłaszcza zawodowych, czy techników - mówi Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy ratusza. - Chcemy, by kierunki kształcenia w jak największym stopniu pokrywały się z potrzebami na rynku.

Ochroniarze poszukiwani

18 marca rozpoczyna się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież może kontynuować naukę w siedmiu liceach i sześciu zespołach - technikach oraz szkołach zawodowych. Placówki oferują po kilka, a nawet kilkanaście kierunków. Np. w szkole zawodowej działającej w ramach Zespołu Szkół Technicznych można przygotować się do zawodu fotografa, cukiernika, czy ślusarza. W Technikum nr 3 natomiast uczniowie posiądą wiedzę z zakresu budownictwa, elektroniki, czy mechaniki. Od września powstaje tam kolejny kierunek, który wypuści na rynek specjalistów od obsługi urządzeń energii odnawialnych.

- Niektóre kierunki są efektem współpracy z suwalskimi przedsiębiorcami - dodaje Filipowicz. - Zgłaszają oni zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów i szkoły ich przygotowują.
Postanowiliśmy przyjrzeć się, które zawody cieszyły się w minionym roku zainteresowaniem lokalnych pracodawców, a jakich specjalistów na suwalskim rynku było zdecydowanie za dużo.
Jak wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy, w mieście sytuacja wyglądała nieco inaczej niż na wsi. W Suwałkach problemy ze znalezieniem posady mieli sprzedawcy, piekarze, pedagodzy, czy ogrodnicy. Natomiast na wsi wśród bezrobotnych dominowały zawody typu: robotnik budowlany, stolarz, czy cukiernik.

Natomiast poszukiwani byli ochroniarze, technicy prac biurowych, ładowacze, opiekunki, czy pracownicy przygotowujący drewno.

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy przypominają, że przygotowanego przez nich raportu nie można traktować, jako szczegółowej analizy rynku.

- Przedstawiamy wyłącznie te oferty, które są do nas zgłaszane - mówiła Teresa Dzienuć, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach. - Wiele innych nie trafia do urzędu. Właściciele firm sami prowadzą rekrutację, lub zlecają ją agencjom pracy.

Poza tym, nie wszyscy bezrobotni rejestrują się. A ci, którzy widnieją w rejestrze mogli zmienić swoje kwalifikacje.

Urzędnicy zauważają też, że "pośredniak" organizuje wiele przygotowujących do zawodu kursów. - Szkolimy takich fachowców, jakich potrzeba na rynku - precyzują.- Dzięki monitoringowi możemy zaplanować, jakie kursy mogą być potrzebne.

Coraz więcej osób bez pracy

W powiecie suwalskim wzrasta liczba osób poszukujących zatrudnienia. Na koniec grudnia ubiegłego roku zarejestrowanych było 5211 bezrobotnych, a miesiąc temu - 5766. Wśród nich było blisko 700 osób, które posiadają wyższe wykształcenie. W lutym mężczyzn poszukujących pracy było o 2 procent więcej niż kobiet. Ze statystyk PUP wynika też, że najmniej ofert jest dla suwalczan w wieku od 25 do 50 lat. Co szósty poszukujący posady jest młodszy, a co czwarty - ma ponad 50 lat.

Zdaniem przedsiębiorców, wzrost bezrobocia to skutek kryzysu.
- Suwalczanie boją się inwestować, wolą lokować pieniądze w bankach - uważa Bogdan Sadowski, szef działającej przy prezydencie rady gospodarczej. - To powoduje, że liczba miejsc pracy nie zwiększa się.

Motorem napędowym na rynku pracy nie są też powstające w mieście markety. Przyczyniły się one do likwidacji małych sklepów, których pracownicy znaleźli zatrudnienie w "sieciówkach", bądź zarejestrowali się na liście bezrobotnych.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna