Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezwykopowa renowacja starej kanalizacji na Lipowej w Białymstoku (zdjęcia)

(adek)
Firma AARSLEFF prowadzi renowację kanalizacji przy ulicy Lipowej w Białymstoku
Firma AARSLEFF prowadzi renowację kanalizacji przy ulicy Lipowej w Białymstoku Adrian Kuźmiuk
W upalny weekend duże zainteresowanie przechodniów budził kopczyk "śniegu" w pobliżu katedry prawosławnej przy ulicy Lipowej w Białymstoku.

- Firma AARSLEFF, która w ramach realizowanego przez nas projektu unijnego dokonuje bezwykopowej renowacji starych, zniszczonych odcinków kanalizacji w centrum miasta, wykorzystuje go w celu uniknięcia zbyt wczesnego, samoczynnego wzbudzenia - pod wpływem temperatury - procesu samoutwardzania poliestrowego "rękawa" - wyjaśnia Krzysztof Kita, rzecznik Wodociągów Białostockich.

Konstrukcja, która stanęła w piątek przy ul. Lipowej budzi ciekawość przechodniów. Taką metodą bezwykopową przeprowadzana jest renowacja kanalizacji sanitarnej (aby do minimum ograniczyć utrudnienia związane z pracami w terenie o gęstej zabudowie i wzmożonym ruch ulicznym).

Widoczna na zdjęciach konstrukcja - wieża inwersyjna z białym przewodem ochronnym, tzw. prelinerem - służy do wprowadzenia do naprawianego kanału rękawa wykonanego z tkaniny technicznej nasączonej poliestrową żywicą termoutwardzalną. Proces ten odbywa się na zasadzie inwersji (odwrócenia) zamontowanego w kanale - poprzez studzienkę kanalizacyjną - rękawa. Ciśnienie słupa wody, którą z pobliskiego hydrantu zostaje napełniony przewód, powoduje wywrócenie rękawa, ściśle dociskając stronę nasączoną żywicą do ścianek kanału. Tak zainstalowany, mocno przylgnięty rękaw staje się nową powierzchnią wewnętrzną remontowanego odcinka.

Następnie do zamkniętego obiegu wody wymuszającej ten proces zostaje podłączone źródło ciepła (piec grzewczy) i następuje etap utwardzania. Podgrzana do temperatury 80 stopni Celsjusza C woda uruchamia proces polimeryzacji żywic, w wyniku którego dość szybko, bo po kilku godzinach, powstaje „rura w rurze”. Utwardzona na miejscu wykładzina pełni rolę kanału zastępczego: wzmacnia pęknięcia i wypełnia ubytki starego kanału oraz go uszczelnia, zapobiegając zarówno przefiltrowywaniu wód do wnętrza, jak i przenikaniu ścieków do gruntu. Ostatnim etapem jest otwarcie przyłączy kanalizacyjnych przy użyciu zdalnie sterowanych robotów frezujących.

Zobacz także:

Tak wygląda zajęty pas ul. Legionowej. Uwagę zwraca niebieska konstrukcja.

Unikajcie ul. Legionowej. Na środku jezdni wyrosła wielka ko...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezwykopowa renowacja starej kanalizacji na Lipowej w Białymstoku (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna