Białostocka kajakarka na podium mistrzostw świata

Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska ze srebrnymi medalami mistrzostw swiata
Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska ze srebrnymi medalami mistrzostw swiata pzkaj
Sylwia Szczerbińska z Cresovii Białystok została srebrną medalistką mistrzostw świata w kajakarstwie.

Na zawodach rozegranych w portugalskim Montemor-o-Velho kanadyjkarka białostockiego klubu startowała w nieolimpijskiej konkurencji C2 200 metrów. Jej partnerką z osady była Dorota Borowska z NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki. Polki w swoim biegu eliminacyjnym zajęły pierwsze miejsce i z najlepszym czasem bezpośrednio awansowały do finału. W wyścigu o medale z wynikiem 46,158 s uplasowały się na drugiej pozycji przegrywając tylko z osadą z Białorusi Alena Nazdrowa/Kamila Bobr (45,234 s).

- Sylwia z Dorotą pływają dopiero pierwszy sezon i już odnoszą spore sukcesy - opowiada Michał Mróz, trener klubowy 20-letniej Szczerbińskiej. - W młodzieżowych mistrzostwach Europy w tym sezonie wygrały na 200 metrów, a w młodzieżowych mistrzostwach świata na 500 metrów był brąz. Są to bardzo młode zawodniczki, Sylwia ma 20 lat, a Dorota 21. W finale w Portugalii trochę gorzej popłynęły środek dystansu i to zadecydowało, że przegrały z Białorusią. Od przyszłego sezonu będą się przygotowywały do olimpijskiego dystansu C2 500 metrów. Celem oczywiście jest awans na Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku w Tokio.

Szczerbińska startowała jeszcze w nieolimpijskiej jedynce na 5000 metrów, ale nie ukończyła tej konkurencji.

W Portugalii rywalizował także Rafał Rosolski z białostockich Dojlid. Kajakarz popłynął w dwóch olimpijskich konkurencjach: K4 500 m oraz K2 1000 m.

W dwójce, gdzie Rosolski startował wspólnie z Martinem Brzezińskim, w biegu eliminacyjnym Polacy zajęli czwarte miejsce i uzyskali awans do półfinału. Niestety półfinał ukończyli także na czwartym miejscu, czyli pierwszym, które nie dawało awansu do finału A. Nasza osada wyraźnie wygrała finał B, co ostatecznie sklasyfikowało ich na dziesiątym miejscu.

W czwórce Rosolski, Brzeziński oraz Dawid Putto i Norbert Kuczyński zaczęli od drugiego miejsca w swoim biegu eliminacyjnym (bezpośrednio do finału awansowała tylko pierwsza osada). Półfinał ukończyli na szóstej pozycji, a do finału A awansowały trzy pierwsze osady. W finale B Polacy zajęli także szóste miejsce, co ostatecznie w ogólnej klasyfikacji dało im 15 pozycję.

Po przerwie macierzyńskiej do światowej rywalizacji wróciła Edyta Dzieniszewska-Kierkla ze Sparty Augustów. Dwukrotna olimpijka w nieolimpijskiej konkurencji K1 1000 m w biegu eliminacyjnym była druga, a w swoim półfinale przypłynęła jako siódma, co dało awans do finału B. Augustowianka wygrała finał B i ostatecznie zajęła 10 miejsce. Natomiast w innej nieolimpijskiej konkurencji w jedynce na 5000 metrów była 12.

Polacy w Portugalii wywalczyli sześć medali: trzy srebrne i trzy brązowe.