Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocka spółka Glosel wierzy w recycling. Od trzech lat produkuje mniej odpadów

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Niedawno (18.03) obchodziliśmy Światowy Dzień Recyklingu. To dzień, w którym zwraca się szczególną uwagę na problemy związane z odpadami, a także zachęca do podejmowania działań na rzecz ich redukcji i przetwarzania.

Jedną z firm, która od prawie trzech lat stawia na recykling, jest białostocki Glosel. Jeden z liderów rynku e-commerce w północno-wschodniej Polsce usunął z procesu pakowania 99 proc. folii. Wprowadzenie zmian trwało kilkanaście miesięcy. Efekty spełniły nie tylko zamysł dbającej o środowisko firmy, ale i oczekiwania klientów.

- Handel internetowy wytwarza bardzo dużo odpadów. Jako księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl i e-sklep Bee.pl wysyłamy mnóstwo paczek. Wielu klientów naszych sklepów, podobnie jak my, zwraca uwagę na to, jak pakowane są zakupy. Wiedząc, że takie są oczekiwania, doprowadziliśmy do niemal całkowitego usunięcia folii z procesu pakowania. W naszych księgarniach stacjonarnych torebki foliowe zastąpiliśmy papierowymi. Proces zmian trwał kilkanaście miesięcy, ale klienci to doceniają - podkreśla współwłaściciel Glosela Łukasz Kierus.

Czytaj również:

Jak Glosel zmniejsza ilość szkodliwych odpadów

Glosel stawia na opakowania z recyklingu w obu należących do spółki sklepach. Towary pakowane są w tekturowe pudełka i koperty pochodzące z certyfikowanych źródeł. Są zabezpieczane materiałami pochodzącymi z odzysku. Do owijania delikatnych produktów używa się wytłaczanego papieru zamiast folii.

W ten sposób znacząco zmniejszyła się ilość plastiku i tworzyw sztucznych, które później muszą być utylizowane. Co więcej, zużyte opakowania są wykorzystywane ponownie, co daje jeszcze większy efekt ekologiczny.

Czytaj również:

- Kartony zdatne do ponownego przetworzenia tniemy w specjalnych maszynach, w których powstaje wypełniacz tekturowy. To podstawowa forma zabezpieczenia naszych przesyłek. Dziennie przerabiamy na wypełniacz około 2 ton kartonu. Natomiast materiały niezdatne do ponownego wykorzystania przekazujemy firmom zajmującym się recyklingiem. Największą korzyścią rozwiązania, które stosujemy, jest możliwość ponownego wykorzystania materiału i powtórzenia jego cyklu w procesie wysyłkowym. Istotna jest też oszczędność miejsca na magazynie - mówi kierownik działu wysyłek w Gloselu Piotr Bożenko.

Karton pochodzący z certyfikowanych źródeł używany w sklepach należących do spółki Glosel.

Zrównoważone zarządzanie surowcami w Gloselu

Duże znaczenie w Gloselu ma również zrównoważone zarządzanie surowcami. Pracownicy na bieżąco oceniają i optymalizują wykorzystanie opakowań pod względem rozmiaru. Dbają też o oszczędność materiałów, czy rodzaj wypełnienia stosowanego do konkretnych produktów. Pracownicy są również szkoleni w zakresie minimalizacji odpadów w firmie. W związku z tymi działaniami Glosel w 2019 roku uzyskał certyfikat "W Trosce o Naturę". To znak ekologiczny systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Białystok. We wtorek w południe TaniaKsiazka.pl posprzątała ...

Glosel specjalizuje się głównie w sprzedaży książek i produktów FMCG w internecie. Pod jej parasolem działają marki takie jak TaniaKsiazka.pl i Bee.pl. TaniaKsiazka.pl to istniejąca od 2006 roku, jedna z najbardziej rozpoznawalnych księgarni online w Polsce. Bee.pl to sklep internetowy oferujący szeroki asortyment z kategorii FMCG i produkty do domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białostocka spółka Glosel wierzy w recycling. Od trzech lat produkuje mniej odpadów - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna