MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki teatr nagrodzony na ogólnopolskim konkursie w Gdańsku. Jury zachwycone spektaklem „Dzieci z naszego podwórka"

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
kazimierz.archibial.pl
Spektakl muzyczny pt. "Dzieci z naszego podwórka", w którym grają utalentowani młodzi, białostoccy aktorzy oraz ich rodzice, został nagrodzony podczas 3. edycji konkursu Pro bono Poloniae im. Dawida Krupeja w Gdańsku.

Piosenka dobra na wszystko

Białostocka publiczność, nagrodzony spektakl "Dzieci z naszego podwórka", mogła obejrzeć m.in. na scenie Kina Ton, zaś w piątek (11.11) młodzi adepci sztuki teatralnej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podczas uroczystej gali, odebrali III nagrodę przyznaną przez jury ogólnopolskiego konkursu Pro bono Poloniae im. Dawida Krupeja. Szczegóły tu.

Musical opowiada historię dzieci w czasach II wojny światowej

Za reżyserię odpowiada Piotr Klinger, to również autor scenariusza, który to przenosi widza do roku 1939, gdzie spokojne życie dzieci i ich rodziców z kamienicy na warszawskiej Woli, przerwały nagle niemieckie naloty.

„Dnia pierwszego września roku pamiętnego wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego”.
Polska, wywalczona z tak wielkim trudem, wzięta w dwa ognie, upadła.
„Z jednej strony komuniści, z drugiej narodowi socjaliści; z jednej strony gapy,
z drugiej kacapy; z jednej sierpy i młoty, z drugiej pancry i samoloty”.

Warto nadmienić, iż inspiracją do napisania scenariusza przedstawienia pt."Dzieci z naszego podwórka", była historia Wojtusia Zalewskiego ujęta w piosence pt."Orzeł Biały" – A. Janowskiej i N. Sikory oraz tzw. zakazane piosenki, do których to współwykonania została powołana teatralna orkiestra, składająca się z młodych instrumentalistów. Zespół ów poprowadziła Melania Klinger, która to również zaaranżowała te piosenki na potrzeby widowiska.

Białostocki teatr nagrodzony na ogólnopolskim konkursie w Gdańsku. Jury zachwycone spektaklem „Dzieci z naszego podwórka
kazimierz.archibial.pl

Życie dzieci miało się zmienić na zawsze: łapanki, wybuchy, głód i okrucieństwa wojny. Jedyną ich bronią jest dobry humor i wesoła piosenka. Czy to jednak wystarczy, kiedy w ‘44 roku ich świat naznaczony wojną legnie w gruzach, a wraz z nim ich kochana kamienica? - czytamy w opisie spektaklu.

Życie dzieci miało się zmienić na zawsze: łapanki, wybuchy, głód i okrucieństwa wojny. Jedyną ich bronią jest dobry humor i wesoła piosenka. Czy to jednak
Życie dzieci miało się zmienić na zawsze: łapanki, wybuchy, głód i okrucieństwa wojny. Jedyną ich bronią jest dobry humor i wesoła piosenka. Czy to jednak wystarczy, kiedy w ‘44 roku ich świat naznaczony wojną legnie w gruzach, a wraz z nim ich kochana kamienica? - czytamy w opisie spektaklu. kazimierz.archibial.pl

Scenografię oraz kostiumy przygotowały Paulina Kruszewska i Andrzej "Ząbek" Bieluczyk ze "Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów " Grupa Wschód".

Co ważne spektakl "Dzieci z naszego podwórka" został kilkukrotnie wystawiony na deskach Kina Ton oraz sali teatralnej parafii św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku przed publicznością i zaproszonymi gośćmi, również z Polski.

Przedstawienie było także prezentowane w białostockich szkołach podstawowych oraz średnich. Jak podkreślają twórcy, zawarte w widowisku treści historyczne związane z okresem II Wojny Światowej, mają charakter edukacyjny, to żywa lekcja historii.

W spektaklu występują: Adam Komaszyło, Ewa Komaszyło, Kinga Komaszyło, Karolina Zadykowicz, Jakub Zadykowicz, Maria Zadykowicz, Lew Ilkowski, Piotr Rafałowski, Florian Rafałowski, Józef Rafałowski, Oliwia Jarmoszuk, Maja Jarmoszuk, Agnieszka Szymanowska, Magda Szymanowska, Kinga Szymanowska, Weronika Federwisch, Julia Chudzińska, Dorota Maj, Piotr Maj, Andrzej Bieluczyk, Maria Karpińska, Faustyna Mrozińska, Magdalena Nurczyk.

„Pro Bono Poloniae” im. Dawida Krupeja

Celem projektu było uhonorowanie wyróżniających się organizacji pozarządowych, chórów, zespołów oraz osób prywatnych, które swoją działalnością promowały w latach 2021 i 2022 polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem działań pielęgnujących wątki historyczne i patriotyczne, w tym historię Polski w latach 1939 – 1945.

Laureaci III edycji Konkursu „Pro Bono Poloniae” im. Dawida Krupeja:

W kategorii „Organizacje Pozarządowe”

Miejsce I: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Gryf,
Film „Pseudonim Lufa” – historia ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa, żołnierza, partyzanta i oficera 5 a następnie 6 Wileńskiej Brygady AK.

Miejsce II: Stowarzyszenie Artystyczne „Usta Usta”,
Spektakl „Gdzieś daleko stąd” Teatru Usta Usta Republika.

Miejsce III: Fundacja Brama Epok,

„Nasz, lokalny Patriotyzm” – działania Fundacji Brama Epok w Cielętach, m.in. mural „Nasze dziedzictwo”.

Wyróżnienie: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”,

Inscenizacja historyczna „Ostatni żołnierz września – Hubal historia prawdziwa”.

W kategorii „Chóry, zespoły, osoby prywatne”

Miejsce I: Sebastian Ryś,

Monodram „Kolumbowie - piegowata pogoda”.

Miejsce II: Agata Leśniewska wraz z zespołem,

Koncert w hołdzie Powstańcom Warszawskim.

Miejsce III: Teatr „Słudzy Jej Królewskiej Mości”,

Spektakl „Dzieci z naszego podwórka”.

Wyróżnienie: Folk Acoustic,

Projekt muzyczny „Piaśnicki Lament”.

Teatr „Słudzy Jej Królewskiej Mości”

Powstał w 2018 roku dzięki współpracy z rodzicami uczniów. W krótkim czasie zdołał wystawić wiele spektakli, m.in. „Sprawa Fatimy”, „Żywot św. Stanisława”, „Odsiecz wiedeńska” oraz musical o II wojnie światowej „Dzieci z naszego podwórka”. Teatr specjalizuje się w autorskich występach opisujących najciekawsze wydarzenia i postacie z historii Polski w atrakcyjnej, rymowanej i nierzadko komediowej formie, okraszonej muzyką. Realizacja filmowa naszych spektakli stanowiłaby atrakcyjną propozycję dla dzieci i młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna